Yatırım yapmaya başla!

Dolar 3 Liranın Altına İndi

Dolar 3 Liranın Altına İndi

Ülke genelinde yaklaşık iki aydır süren terör eylemleri ne yazık ki son günlerde hızlanarak artmış durumda. Dün Iğdır’da polis taşıyan servis aracına yapılan saldırı, hafta sonu Hakkari Dağlıca’da yine asker taşıyan zırhlı araçlara tuzak kurulması sonucu 30’un üzerinde şehit verdik. Yaşanan bu olaylar, tüm ulusumuzu acıya boğarken, piyasaları da etkilemeye devam ediyor.

Dağlıca saldırısının ardından 3.0475’e kadar yükselen dolar; dün 3.0215, bu sabah itibariyle ise 2.9951-2.9980 seviyelerine geldi. Yurt içinde yaşanan huzursuzluk ve artan güvenlik endişesi, Türk Lirası’na değer kaybettirse de Dolar/TL bu sabah 3.00’ın altına inmeyi başardı.

Bir bankanın döviz işlemcisi konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede şu sözlere yer verdi; “Bu sabah, Asya piyasalarındaki yükseliş takip edilmiş görünüyor. Genel olarak risk iştahında bir artış söz konusu. TL de diğer gelişmekte olan ülkeleri izlese de içerideki endişelerin baskısı devam ediyor. Dolar/TL’de genel eğilim yukarı yönlü, aşağı hareketler sınırlı. Seçime kadar da böyle devam edecektir. Bu hafta veri açısından gündem nispeten zayıf. Yurt içindeki gelişmeler ve FED’in olası faiz artışına yönelik haberler izleniyor,” dedi.

The Boston Consulting Group (BCG) Global Yönetim Kurulu Başkanı Hans-Paul Buerkner Türk Lirası’nın bu yıl dolar karşısında %25 civarında değer kaybettiğini belirtti. Türkiye’nin son 15 yılda ekonomide mucize gerçekleştirdiğini söyleyen Buerkner; “BCG’nin açıkladığı ‘2014 Yükselen Küresel Yıldızlar’ listesindeki Türk şirketi sayısı 4’e çıktı. Geçen yıl Koç Holding, Sabancı Holding ve Türk Hava Yolları olmak üzere 3 Türk şirketinin bulunduğu listeye bu yıl Yıldız Holding de katıldı. Önümüzdeki dönemde bu sayının daha da artmasını bekliyoruz,” dedi.

Şirketlerin büyüyecekleri yerlere odaklanması gerektiğinin altını çizen Buerkner, İran’da Türk şirketleri için çok büyük fırsatlar olduğunu söyledi. İran’a uygulanan ambargoların kalkmasının Türkiye için de yeni fırsatların doğması anlamına geldiğini ifade etti.

FED’in yapacağı faiz artırımı konusunda da yorum yapan Buerkner, şu sözlere yer verdi; “FED faizleri artıracak. Bırakın FED faizleri artırsın, bırakın bu belirsizlik kaybolsun. Faiz artırımının sadece psikolojik etkisi var. FED’in yaklaşık %0.25 civarındaki faiz artışı ne yatırımda ne de tüketimde etki yaratacak,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum