Yatırım yapmaya başla!

Dolar 3 Lira Olur mu?

Dolar 3 Lira Olur mu?

7 Haziran’da yapılan seçimler sonrasında hala hükümetin kurulamamış olması ve tek koalisyon umutlarının da kaybedilmiş olması, dolar/TL kurunun yükselmesine neden oluyor. 2,84 rekorunu kırdıktan sonra bu sabah saatlerinde % 0,4 oranında değer kazanarak 2,8777 lirayı gördü ve ardından 2,8750 seviyesinden işlem görmeye başladı. Tek ihtimal olarak erken seçimi gören uzmanlar ise dolar/TL kurunun 3 liraya ulaşacağı yorumunu yapıyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmeden de olumsuz sonuç alındı. Koalisyon zemini oluşamaması ve MHP ihtimalinin de zayıflaması nedeniyle erken seçim beklentileri iyice güçlendi. Türk lirası ile koalisyon ihtimalinin iyiden iyiye zayıflamasıyla birlikte değer kayıplarını artırdı.

Son zamanlarda ağırlıklı olarak siyasi gelişmelere göre yön bulan yurtiçi piyasalar, bugün Ankara’dan gelecek haberlere ve Merkez Bankası’nın faiz kararına göre yön bulacak. Reuters tarafından yapılan habere göre Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı’na devredecek. CHP ve MHP görüşmelerinden herhangi bir sonuç çıkmaması nedeniyle erken seçim tek ihtimal görülmeye başladı.

Türk lirasında görülen değer kayıpları sonrasında uzmanlardan 3 lira yorumları gelmeye başladı. Credit Agricole, Dolar/TL kurunun Eylül ayı sonunda 3 lira olacağı yorumunu yaptı. Böylece hedef seviyesini 2,8’den 3’e yükseltmiş oldu. Credit Agricole’nin Paris’te kıdemli gelişen piyasalar stratejisti Guillaume Tresca, e-posta yoluyla hedef seviyesini yükseltti. Aralık ayı tahminini, 2,7’den 2,9’a; Mart 2016 tahminini ise 2,65’ten 2,85’e yükseltti.

Commerzbank ise dolar/TL kurunda yaşanan düşüşlerle al tavsiyesinde bulundu. Banka, kurda işlem tavsiyesi hedefini 2,8920’ye düşürdü ve 2,7720’ye ‘sıkı stop’ koyduğunu belirtti. Yaptığı açıklamada ise “Türkiye’nin para politikası çok gevşek ve politika yapıcıları, konu cari işlem açığının finansmanına geldiğinde, yeni paradigmanın açık bir şekilde farkında.” dedi.

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem‘in attığı tweet de büyük olay yaratmıştı. Tweetinde, 3 lira seviyesinin rekabetçi olduğunu söyleyen Ertem, tartışmalar sonrasında açıklama yaptı. Cemil Ertem, “Bundan doların 3 lira olması gerektiği anlamı çıkmamalı. Reel efektif döviz kurlarına baktığımızda 2,5 seviyesini güçlü TL’yi ifade eder. Bunu istiyor muyuz? Hayır, çünkü ihracat rekabete uydurma sorunu olur. Kuru rekabetçi ifade etmek o seviyeye gelmesini istediğimiz anlamına gelmez,” dedi.

Tavsiye İçerik:
Forex Piyasasında Dolar Yatırımı

Credit Agricole gibi Nomura’dan Tim Ash, TD Secutities Gelişen Piyasa Stratejisti Cristian Maggio, Citi analisti Luis Costa ve Goldman Sachs da, kurun 3 liraya ulaşması ihtimalinin güçlendiğini belirttiler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum