Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar 3 Haftanın Zirvesinden Gerileyerek 5,73’e İndi

Dün 5,82’ye kadar çıkan dolar kuru ABD ile gerilimin nispeten azaldığına dair haberlerin alınmasıyla 5,73 liraya kadar indi.
Dolar 3 Haftanın Zirvesinden Gerileyerek 5,73’e İndi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kuru dün çıktığı seviyeden kademeli olarak geriledi. 5,82 ile üç haftanın zirvesini gören kur bu sabah 5,73’e kadar indi. Saat 11:08’de ise 5,7553 liradan işlem görüyor. Euro kuru ise aynı dakikalarda 6,5384 civarında seyrediyor.

Kurdaki bu geri çekilmede Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın ABD ile Patriot alımı konusunda görüşmelerin devam ettiğini söylemesinin etkisi olduğu ifade edildi.

Dolar/TL üç haftanın zirvesinden çekilmesinde, Bakan Albayrak’ın Trump ile yaptığı olumlu görüşmenin de etkili olduğu yorumlandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün ABD Başkanı Donald Trump ile bir görüşme gerçekleşti. S-400 konusunun ele alındığı görüşmenin oldukça pozitif geçtiği bildirildi. GCM Menkul Değerler Ekonomisti Enver Erkan, kurdaki düşüşün altında yatan etkenlerden birinin Albayrak-Trump görüşmesi olduğunu söyledi.

Bir diğer faktörün Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, ABD’nin S-400 konusunda yaptırım kararı alsa bile, Trump’ın Türkiye’ye muafiyet uygulayabileceğini belirten sözleri olduğunu söyledi. Son olarak ise Pentagon’un Türkiye’yi AIM-9X füzeleri alacak ülkeler arasında göstermesini ekledi.

İstanbul’da seçimlerin halen netlik kazanmaması, Türk varlıkları üzerinde ne büyük baskı olarak değerlendiriliyor.

Seçimlerin üzerinden 17 gün geçmesine rağmen İstanbul’da her gün yeni bir itiraz yapılması ve sayımların devam etmesi piyasalar üzerindeki risk değerini artırmaya devam ediyor. Uzmanlar bu belirsizliğin TL ve TL varlıklarının kırılganlığını artırdığını ifade ediyor. Bankacıların yaptığı yorumda ise Çin ekonomisine dair olumlu verilerin küresel büyüme endişelerini azaltmasını, bunun da dolar kurundaki yükselişi frenlediği belirtildi.

BBVA analistleri Türkiye ekonomisinde, yılın ilk çeyreğinde pozitif büyüme bekliyor.

Yeni finansal oynaklıkların yılın geri kalanı için risk oluşturmaya devam ettiğini belirten BBVA analistleri, önümüzdeki çeyrekte toparlanmanın sürmesi için daha ihtiyatlı ekonomi politikalarının devreye sokulması gerektiğini ifade etti. Bir diğer dikkat çeken gelişme ise TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin bankanın ek sıkılaştırma benzeri bir uygulamaya gitmemesine rağmen %24.36 seviyesine yükseltmesi oldu.

Dolar Kuru Anlık Fiyatlar için Tıklayın

Uzmanlar bunun tek seferlik bir durum olduğunu düşündüklerini belirtti. Piyasaların radarında fonlama maliyetleri, seçime yönelik gelişmeler ve ABD ile süren S-400 meselesi takip edilmeye devam ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu