Yatırım yapmaya başla!

Dolar Güne 3,99 ile Rekor Seviyeye Yakın Başladı

Dolar uluslararası piyasalarda güne güçlü başladı. 3,98 – 3,99 aralığından işlemleri açan dolar kuru, rekor seviyelere yakın yolculuğunu sürdürüyor.
Dolar Güne 3,99 ile Rekor Seviyeye Yakın Başladı

Türk lirasının dolar karşısındaki kaybı sürüyor. Dolar kuru güne 3,99 ile tarihi rekora yakın bir seviyeden başladı. Dolar endeksi 88,95 ile zayıf seyrederken, 10 yıllık tahvil faizi ticaret savaşlarına yönelik endişenin azalmasından destek buldu ve 12,77’ye geldi.

Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi, enflasyon ve cari açıkta görülen bozulma Türk lirasında negatif etki yaratan en önemli unsurlar olarak sıralanıyor.

Türk lirası dolar karşısında tarihi dip seviyelere yakın seyrediyor.

Dolar/TL saat 09:30 sularında 3,9939 seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro/TL ise 4,9550’de ilerliyor. Uzmanlar lirada bir değersizleşme eğilimi söz konusu olduğunu, değer kaybının enflasyonu yukarı yönlü etkileyeceğini ve bu beklentilerin faizlerde yükselişe neden olduğunu belirtti. Söz konusu tüm bu faktörlerin ise TL üzerinde baskı yarattığı ifade edildi.

Cari açık, makro dengesizlikler ve yüksek enflasyon, Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olmaya devam ediyor.

Analistler saydığımız bu faktörlerin genel olarak TL üzerinde kırılganlığı artırdığını belirtti. Öte yandan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada cari açık sorununun çözüleceğini söyledi. Bu sorunun Türkiye’yi kırılgan yaptığını ve küresel risk iştahının merhametine kalındığını belirten Şimşek, mutlaka çözülmesi gerektiğini belirtti.

DOLAR FİYATLARINDAKİ SON DURUMU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN…

Bunun da tasarrufları artırarak, yerlileştirmeyi güçlendirerek halledilebileceğini dile getirdi. Özellikle savunma alanında dışa bağımlığın azaltılması gerektiğini ve bu alana odaklanılması halinde cari açık sorununun büyük ölçüde çözüme kavuşacağını söyledi.

Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı Özlem Derici Şengül, dolar kurunda yıl sonu tahmininin 4,30 olduğunu söyledi.

Şengül de; cari açık, Moodsy’s’in not indiririmi, enflasyon, erken seçim tartışmalar ve ABD Başkanı Donald Trump’ın başlattığı ticaret savaşı endişesinin Türk lirasındaki kayıpları hızlandırdığını söyledi. Bugün yurt içinde piyasaları etkileyecek önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurt dışında ise öğleden sonra ABD 4. çeyrek büyüme rakamları takip edilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum