Doların 3,97’ye Çıkması Piyasalarda Satış Baskısını Artırdı

Reza Zarrab davasının etkileri sürerken dolar 3,97'yi geçti, borsa günü sert düşüşle tamamladı. Günün gelişmelerinden kısa başlıklar haberimizde...

Pazartesi gününü sakin geçiren dolar kuru 3,88 seviyesine kadar inmişti. Yeni güne 3,91 bandından başlayan kur gün boyu hareketini yukarı yönde gerçekleştirdi. Saat 18:25 itibariyle 3,97 seviyesini aşan dolar, piyasalarda satış baskınının artmasına neden oldu. Borsa İstanbul %2’yi aşan değer kaybı gördü.

Piyasalarda ABD’de devam eden Reza Zarrab davasının yankıları sürerken, döviz kurları dalgalı bir seyir izliyor.

Türk lirası dün dolar karşısında güçlü bir duruş sergiledi. Öyle ki, dolar karşısında en fazla değer kazanan ikinci para birimi oldu. Ancak indiği 3,88’li seviyelerde tutunamadı ve bugün yeniden yükselişe geçti. Analistler kurdaki bu dalgalanmada ABD’de devam eden Reza Zarrab davasının etkili olduğunu belirtiyor.

Zarrab’ın New York’ta görülen davasında kendisine yönelik suçlamaları kabul ettiği ve eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’ya karşı tanıklık edeceği öğrenildi.

Nomura stratejisti Henrik Gullberg, piyasaların söz konusu duruşmayı izlediğini belirtti. Gullberg’e göre, halk jürisinin tamamlanmasıyla birlikte piyasalarda duruşmanın her an başlayacağı algısı oluşacak. Gullberg’in dolar kuru için beklentisi ise 3,95 seviyesi.

Dolardaki hareketlenme piyasalarda tedirginlik yarattı, borsada satışlar hızlandı.

Borsa İstanbul’da gün boyu satış baskısı hakim oldu. Zarrab davasına yönelik belirsizlik ve doların yeniden tırmanışa geçmesi üzerine borsa günü sert düşüşle tamamladı. Güne 104 binin üzerinde başlayan BIST 100 Endeksi, kapanışı %2,57 değer kaybıyla 102.068 puandan yaptı. Sektör endeksleri arasında en fazla değer kaybı %7,12 ile madencilikte görüldü.

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Nihat Zeybekci, kurdaki dalgalanmanın Aralık sonu itibariyle durulacağını bildirdi.

Sizin de bildiğiniz gibi şu günlerde kurdaki hareketlenme başta para otoriteleri olmak üzere, hemen herkesin gündeminde yer alan bir konu. Bu hususta sürekli yeni öneri ve fikirler ortaya atılıyor. İnsanlar endişelerini dile getirirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan teskin edici açıklamalarda bulunuyor.

Bu doğrultuda bir açıklama da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den geldi. Zeybekci, kurdaki dalgalanmanın arkasında spekülasyonların olduğunu ifade etti. Kurla ilgili olarak hiçbir şeyin yapılmaması gerektiğini söyleyen Zeybekci, söz konusu dalgalanmanın da Aralık ayı bitimiyle son bulacağını bildirdi.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı