Paylaşım

Dolar 3,94’ün Üzerine Çıkarken, Euro 4,84 Rekorunu Kırdı!


 

Güne yükselişle başlayan döviz kurlarından yeni rekorlar gelmeye devam ediyor. Dolar 3,94'ün üzerine çıktı. Euro 4,84 ve sterlin ise 5,50 ile tüm zamanların zirvesini gördü.

Döviz piyasaları FED toplantısının yapılacağı haftaya artı yönde başladı. Türk lirası geçtiğimiz haftayı kayıplarla tamamladıktan sonra, bu düşüşünü yeni haftanın başlamasıyla da devam ettirdi. Güne yükselişle başlayan dolar 3,94’ü geçerken Euro ve sterlinden yeni rekorlar geldi!

Dolar/TL 3,9444’e çıkarak, 2017 yılının Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeyi kaydetti.

Dolar geçtiğimiz haftanın en çok kazandıranı olmuş ve haftanın ilk işlem gününe 3,93’ten başlamıştı. İlk yarıda hızını artıran kur 3,94 seviyesinin de üzerine çıktı. Dolar endeksi 90 seviyesinin hemen altında seyrederken, ABD 10 yıllık tahvil faizi de 12,84’e geldi.

Euro 4,83 rekorunu geride bırakarak 4,84 ile tüm zamanların zirvesini gördü.

Geçen hafta üst üste kırdığı rekorlarla gündemde olan Euro/TL, 4,8402 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Uzmanlar, geçtiğimiz hafta yaşanan yükselişte bazı makroekonomik dinamiklerde görülen bozulmaların, jeopolitik endişelerin ve azalan risk iştahının etkili olduğunu belitti.

Bir rekor da 5,50 seviyesine çıkan sterlinden geldi! Parite dolar ve Euro’ya paralel olarak yükselişini sürdürüyor.

Sterlin/TL paritesi de şu ara rekorlara doymuyor. Euro ve dolara eşlik eden sterlin sabah saatlerinde 5,47’den işlem görürken döviz piyasalarındaki pozitif havanın etkisiyle 5,50 ile tarihi rekorunu kırdı.

Uzmanlar Türk lirasındaki değer kaybının hızlanmasını ve kaygı verici sonuçlarını değerlendirirken, bu hafta yapılacak olan FED toplantı sonuçları piyasalara yön verecek. Anketlere göre faiz artışı kararı çıkma olasılığı çok yüksek. Bunun yanında yılın geri kalan süresindeki faiz artışı sayısı için de işaretlerin alınması bekleniyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın