Yatırım yapmaya başla!

Dolar 3,77 ile Altıncı Haftalık Kaybına Yöneldi

ABD hükümetinin kapatılmasına yönelik artan endişe doları dibe çekiyor. Güne 3,77 seviyesinden başlayan kur altıncı haftayı da kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor.
Dolar 3,77 ile Altıncı Haftalık Kaybına Yöneldi

ABD’de federal hükümet, bütçe krizi nedeniyle kapanma tehlikesi yaşıyor. Federal kamu kuruluşlarının faaliyetlerini sürdürmesini sağlayan üçüncü geçici bütçenin süresi 19 Ocak tarihi itibariyle sona erecek.

ABD hükümetinin kapanmasına yönelik doğan endişe doların değer kaybetmesine devam ediyor. Güne 3,77 seviyesinden başlayan USD/TRY söz konusu gelişmeyi izlerken, 6. haftayı da kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor.

Dolar, Hazine tahvillerine gelen satışlarla birlikte altıncı haftalık kaybına yöneldi.

Normal zamanda hükümetin kapatılma olasılığı, daha yüksek tahvil faizlerinden destek bulan doların hareketinde etkili olurdu. Fakat şimdi Hazine tahvillerine gelen satışlar dolar üzerinde belirleyici oldu. 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi %24’e çıktı. Gelinen bu seviye 2016 yılının Aralık ayından bu yana görülen en yüksek nokta olarak kaydedildi.

ABD Senatosu’ndaki Demokratlar, Beyaz Saray’dan geçen pusulanın önünü kesmek için yeterince oya sahip olduklarını belirtti.

ABD para birimi tüm G-10 ülke paraları karşısında değer kaybetti. Dün açıklanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararından sonra da 3,80’den 3,79’a geriledi. Macquarie Bank Ltd Döviz ve faiz stratejisti Gareth Berry, doların hala yüksek faizlerden destek bulmadığını, fakat 10 yıllık tahvil faizlerinin, 2016 Aralık’ta olduğu gibi yüksek seviyelere çıkmasıyla, durumun değişebileceğini söyledi.

ABD’de her sene yaşana bütçe sıkıntısı, hükümetin en son 2013 yılında olmak üzere, toplamda 12 defa kapanmasına yol açmıştı.

Peki, gündemi bu kadar meşgul eden, dolar üzerinde baskı yaratan, ABD hükümetinin kapanması ne anlama geliyor. ABD hemen hemen her yıl bu krizi yaşıyor. En son 2013 yılında hükümetin faaliyetlerine ara vermesiyle, federal kurumlarda görev yapan 800 bin kamu çalışanı 16 gün boyunca işlerine gidememiş, binlerce polis ve gardiyan ücret almadan çalışmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum