Yatırım yapmaya başla!

Dolar 3,73 ile 2 Ayın En Düşüğüne Geriledi!

Geçtiğimiz hafta açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası gerileyen dolar, yeni haftaya 3,73 seviyesinden başladı. Kurdaki son gelişmeler haberimizde...
Dolar 3,73 ile 2 Ayın En Düşüğüne Geriledi!

Dolar kuru, ABD istihdam verilerinin piyasa beklentisinin altında gelmesinden sonra dört ayın en düşük seviyesine yaklaştı. Kur saat 09:20 itibariyle 3,7389 bandından işlem görüyor. Aynı dakikalarda EUR/TRY ise 4,4960 seviyesinde seyrediyor.

ABD Çalışma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 2017 yılında tarım dışı istihdam %148 bin artış gösterdi.

2000 yılından bu yana en düşük seviyede kalan işsizlik oranı yine %4,1 seviyesinde sabitliğini korudu. Piyasaların tarım dışı istihdamda beklentisi 190 bin artış olması yönündeydi. Ortalama saatlik kazançlar beklentilerle aynı doğrultuda, aylık %0,3 ve yıllık %2,5 artış kaydetti. 2017 yılının tamamında ise 2,06 milyon yeni iş hacmi yaratıldı.

Dolar ABD tarım dışı istihdam verilerinin piyasa beklentisinin altında gelmesinin ardından 3,78’den 3,75’e geriledi.

Dolar, söz konusu verilerin açıklanmasından hemen sonra 3,75’e geriledi. Yeni haftaya ise 3,73-3,74 aralığından başladı. İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan; istihdamda iyi bir veri geleceğini ve piyasaların bu durumdan pozitif yönde etkileneceğini söylemişti. Fakat gelen veriler beklentileri karşılayamadı. Ak Yatırım tarafından yollanan notta ise dolarda 3,76 seviyesinin üzerine çıkılmadığı sürece 3,66 – 3,62 aralığında seyredileceği belirtildi.

ABD Doları, Avustralya Doları ve yen karşısında güçlendi, Kanada Doları karşısında zayıfladı.

Sydney’de St. George Bank ekonomistlerinden Janu Chan, doların yeni yıla çok zayıf başladığını, aslında istihdam kaynaklı bir tepki olmadığını söyledi. Chan’a göre küresel ekonomi geliştikçe dolar yıl boyunca zayıf kalacak ancak siyasi risklerin etkisinde kalmayı da sürdürecek.

Bu arada piyasalar geçtiğimiz hafta ABD istihdam verilerini izlerken, San Francisco FED Başkanı John Williams, 2018 yılında üç kez faiz artışı beklediğini ifade etti. Bugün yurt içinde Kasım ayı sanayi üretimi verileri piyasaların odağında olacak. Yurt dışında ise FED başkanlarından Eric Rısengren ve John Williams konuşmaları takip ediliyor olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum