Yatırım yapmaya başla!

Dolar 3,60 Seviyesinde Tutunamadı!

Dolar kuru yeniden hareketlenip 3,62 seviyesini gördükten sonra korkulan olmadı ve gerilemeye başladı. Günü 3,60 seviyesinin altında kapatan dolar ile ilgili gelişmeler haberimizde;
Dolar 3,60 Seviyesinde Tutunamadı!

Dolar kuru, 3,50 liraya selam verdikten sonra yeniden yükselişe geçmiş ve 3,62 liraya kadar tırmanmıştı. Bugün ise 3,60 seviyesinin altına yeniden geriledi ve FED’den gelecek açıklamalara odaklandı. ABD Başkanı Donald Trump’ın YPG’ye silah yardımı yaptığını onaylamasıyla birlikte artan jeopolitik riskler, doların yükselişini destekleyen en önemli etken oldu.

Dün yükselişe geçen dolar kuru, gelişen ülke para birimlerine gelen satışlarla birlikte desteklenmişti. Akşam saatlerinde Donald Trump’ın yardımı onaylamasıyla birlikte dolar/TL kuru, 3,62 seviyesine kadar yükselmişti. Bugüne de 3,60 seviyesinin üzerinde başladıktan sonra yeniden 3,58 seviyelerine gerilemeyi başardı.

Dolar 3,62 Seviyesine Nasıl Yükseldi?

Dolar 3,62 Seviyesine Nasıl Yükseldi?Yaklaşık 2 haftalık sakin seyir sonrasında 3,50 seviyesine yaklaşan dolar kuru, gelen kar satışları ve jeopolitik risklerle birlikte yükselişe geçti. Dün dolar 3,60 sınırına geldi ve günü bu seviyelerden sonlandırdı. Fransa seçimlerinin sonuca ulaşması, ABD Merkez Bankası başkanlarından gelen yorumlar ve Trump’ın silah yardımını onaylamasıyla birlikte yeniden 3,62 seviyesinin üzeri görülmüştü.

İlginizi Çekebilir :

Dolar kuru, dün akşam saatlerinde jeopolitik risklerle yükselirken bugün fiyatlanmasını devam ettirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin YPG’yi silahlandırmasına tepki gösterdi. Reuters tarafından yapılan habere göre; ABD Savunma Bakanı, güney sınırının güvenliğine destek için Türkiye ile yakın çalışacaklarını açıkladı. Bu gelişmelerle birlikte jeopolitik risklerin arttı. Dolar kuru da bu gelişmelere bağlı olarak önce yükseldi; ardından 3,58 seviyelerine kadar geriledi.

Fransa seçimleri sonrasında kar satışlarının hakim olması ile 3,61 sınırını aşan dolar kuru, bugün günü 3,5850 seviyesinden tamamladı. Sabah saatlerinde ise jeopolitik risklerin artışı ile 3,62 liraya kadar yükselmişti. Gün içerisinde en yüksek 3,6277 seviyesi kaydedilirken, en düşük 3,5860 seviyesi görüldü.

Nurettin Canikli Doların Yükselişini Nasıl Yorumladı?

Nurettin Canikli Doların Yükselişini Nasıl Yorumladı?Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Nurettin Canikli, dolar kurunda yaşanan yükselişi yorumladı. Yaşanan yükselişin normal olduğunu belirten Canikli, bir oynaklığın söz konusu olmadığını ve 4-5 ay önce ortaya çıkan tabloda bu durumu gördüklerini söyledi. “Dünyada sabit kur rejimi yok” dedi ve dalgalı kur sisteminin politikasında bu dalgalanmaların normal olduğuna dikkat çekti.

Nurettin Canikli, dolar kurunun dar bir bantta ilerlediğini de söyledi. 3,56 seviyesinden 3,61 seviyesine yükselişin olumsuz bir durum olmadığını yineleyerek istikrar kazanan bir döviz piyasası olduğundan bahsetti.

Dolar Kurunda Hangi Açıklamalar Takip Edilecek?

Dolar Kurunda Hangi Açıklamalar Takip Edilecek?Dolar kurunun seyri ile ilgili olarak yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. ABD’de ise akşam saatlerinde FED yetkilileri Eric Rosengren ve Neel Kashkari’nin konuşmaları izlenecek. Boston FED Başkanı Eric Rosengren, dün yaptığı konuşmasında düşük işsizliğin daha hızlı bir faiz artırımına işaret ettiğini dile getirmişti.

Dallas FED Başkanı Robert Kaplan ise ABD ekonomik göstergelerinin beklentilerin üzerinde performans gösterdiğini söyledi. Buna bağlı olarak FED’in daha şahin açıklamalar yapabileceğine ve Haziran ayında faiz artırımı kararı alabileceğine dikkat çekti.

FED tarafındaki konuşmaların takip edilecek olmasına ek olarak Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi‘nin Hollanda Parlamentosu’nda yaptığı konuşmanın etkileri de izlenecek. Aşağı yönlü risklerin azaldığını belirten Draghi, henüz başarının ilan edilmesi için erken olduğunu söyledi. Bu açıklamalar baz alındığı zaman Avrupa Merkez Bankası’nın ultra genişlemeci para politikasını azaltacağı düşünülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum