Yatırım yapmaya başla!

Dolar 3,52’nin Altını Gördü! Bu Seviye Kalıcı Olur mu?

Aşağı yönlü hareketini devam ettiren dolar/TL Mayıs ayını düşüşle kapadı. Dün akşam saatlerinde 3,53'ten işlem gören kur, bu sabah itibariyle 3,52'ye kadar geriledi. Dolar cephesinde son durum şöyle...
Dolar 3,52’nin Altını Gördü! Bu Seviye Kalıcı Olur mu?

8 Mayıs’tan beri en düşük seviyeden seyreden dolar güne düşüşle başladı ve 3,52’ye kadar geriledi. Önceki gün kapanışta keskin bir düşüş gösteren dolar/TL 3,54 olmuştu ve akıllara 3,50 seviyesini görür mü sorusunu getirdi. Dolardaki gevşeme hareketi devam ederken, yoğun geçen piyasaların gündemi de yakından takip ediliyor.

En yüksek faizli gelişmekte olan para birimlerinden biri olan Türk lirasının cazibesinin ve carry trade işlemlerinin artması doların aşağı yönde hareket etmesine neden oldu. Dün akşam saatlerinde 3,53 seviyesinden işlem ören kur, bu sabah itibariyle 3,52’ye indi.

Analistler aşağı yönlü hareketin devam etmesi için kurun 3,55 seviyesinin altında sabit kalması gerektiğini belirtti. Öte yandan doların seyrini etkileyebilecek her türlü gelişme de yakından takip ediliyor. Bu Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verileri bunlar arasında en dikkat çekeni olarak görünüyor.

Info Yatırım FX Araştırma Uzmanı Cem Gönen açıklanacak verilerin dolar üzerinde oluşması beklenen muhtemel etkilerini şu sözlerle açıkladı;

Bunun yanında bugün ABD’de özel sektör istihdam, PMI imalat ve işsizlik başvuru verileri de yakından takip ediliyor. Özel sektör istihdamının Mayıs ayında 180 bin kadar bir artış göstermesi tahmin ediliyor.

FED Bej Kitap Raporu Yayınlandı

ABD Merkez Bankası (FED) Mayıs ayı Bej Kitap raporunu yayınladı. Bej Kitap, Amerikan iş dünyasının nabzını tutan bir rapor ve bankanın 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanıyor. Rapora göre ekonomik faaliyetler Nisan ayına göre birçok bölgede ılımlı sayılabilecek kadar artış gösterdi. Dün akşam yayınlanan raporda FED’in Chicago ve Boston şubelerindeki büyümenin yavaşladığı, New York FED bölgesindeki faaliyetlerin ise durağan seyrettiği bildirildi.

Birçok bölgedeki şirketlerin, kısa vadeli beklentilerinin olumlu olduğu bildirilen raporda; inşaat, sanayi ve enerji faaliyetlerinin güçlendiği, tüketici harcamalarının azaldığı açıklandı. Nisan ve Mayıs aylarında ülke genelinde artış gösteren istihdamla, sıkılaşan iş gücü piyasasında eleman bulmanın gittikçe zorlaştığı ifade edildi. Bu gelişme ile ilgili olarak; “Birçok FED şubesi iş gücü piyasasının sıkılaşmaya devam etmesiyle birlikte daha çok mesleği ve bölgeyi kapsayan arz eksikliğini rapor etti” sözlerine yer verildi.

İstihdamda arz eksikliğinin yaşandığına dair açıklamaların yapıldığı rapor, 13-14 Haziran tarihlerinde yapılacak olan FOMC toplantısındaki faiz artışı beklentileri kuvvetlendirmiş oldu. San Francisco FED Başkanı John Williams, ekonominin iyi gitmesi halinde FED’in bu yıl içerisinde 4 kez faiz artışına gidebileceğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum