Yatırım yapmaya başla!

3,50’nin Altına İnen Dolar Düşmeye Devam Eder mi?

Dolar Jackson Hole öncesinde ve Trump'ın bugün Arizona'da yaptığı açıklamalarla birlikte 3,50'nin altında seyrediyor. Peki bu düşüşün asıl kaynağı ne? Cevaplar haberimizde...
3,50’nin Altına İnen Dolar Düşmeye Devam Eder mi?

Haftanın başından bu yana 3,50 seviyesinin altında ilerleyen dolar, şu dakikalarda 3,4981 bandından işlem görüyor. Bu haftanın yoğun gündemi doların hareketi açısından oldukça önemli. Bir yandan Jackson Hole toplantıları, diğer yandan Donald Trump’ın açıklamaları dolar üzerinde baskı yarattı.

3,4920 ile 27 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeye inen dolar, Jackson Hole’da yapılacak olan merkez bankaları toplantı sonuçlarına odaklandı.

FED Başkanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Jackson Hole toplantı sonuçlarını, Cuma akşamı yapacağı bir konuşma ile kamuya duyuracak. Analistler Cuma gününün Dolar/TL için kritik olduğunu söylerken 3,50’nin altında kalıcı olunmayacağını öngörüyor.

Ak Yatırım uzmanları tarafından hazırlanan notta; Türk lirasının dolar karşısında güçlü kalmaya devam edeceği bildirildi.

Yayınlanan notta ayrıca, ABD’nin enflasyon hedefine bir türlü ulaşamamasına rağmen FED’in faiz artırımı konusunda ısrarlı olması ve bu durumun da dolar üzerinde pozitif etki yaratacağı belirtildi. Uzmanların dolar hakkındaki yorum ve analizleri için buraya bakınız.

Doların düşmeye devam etmesinde bir diğer etken ise ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı dikkat çekici konuşmalar oldu.

Trump, Arizona’nın Phoenix eyaletinde bir miting düzenledi. Burada değindiği konuların başında ABD ve Meksika arasında örülmesini istediği duvar konusu ve NAFTA anlaşmasını sonlandırma kararı yer aldı. Trump’ın sert açıklamalarından sonra dolar düştü, altın yükselişe geçti.

Peki, dolardaki bu düşüşün asıl kaynağı ne ve hangi şartlara bağlı olarak devam edecek?

Dolardaki düşüşü değerlendiren uzman ekonomistlerden Mahfi Eğilmez, bu durumu temel olarak iki faktöre bağladı. Bunlardan birincisi Donald Trump’ın sürekli gündemde tuttuğu ancak bir türlü uygulamaya koyamadığı önlemler, ikincisi ise FED’in faiz artırma ve bilanço küçültme konusunda net bir tarihte karar kılamaması. Mahfi Eğilmez yayınladığı raporda, Trump’ın başkanlığa geldiğinden beri dolardaki hareketin seyrine de yer verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum