Yatırım yapmaya başla!

Dolar Kuru 3,50 – 3,55 Lira Aralığına Resmen Sıkıştı

Dolar kuru uzunca bir süredir 3,50 ile 3,55 lira aralığında gidip geliyor. Yurt içi ve yurt dışı yaşananlar, bu durumun en belirgin nedeni.
Dolar Kuru 3,50 – 3,55 Lira Aralığına Resmen Sıkıştı

Dolar kurunda, 3,50 hedefi hala sürdürülüyor. Buna karşın 3,50 ve altında bir kalıcılık sağlanmış durumda değil. 3,55 seviyelerine kadar yükselip tekrar gerileme hali, defalarca yaşandı. Yurt içinde ve dışında yaşanan gelişmeler ise bu aralıkta devam eden hareketlerin en büyük nedeni olarak gösteriliyor. Jeopolitik riskler, merkez bankası açıklamaları ve terör gibi gelişmeler ile “kur arada kaldı” yorumu net bir şekilde yapılabiliyor.

Dolar kuru bugüne düşüşle başladıktan sonra yeniden yükselişe geçti. Ardından 3,52 lira sınırından işlem görmeye başladı.

Dolar Sıkışıp Kaldı

Çarşamba günü açıklanan FED tutanakları sonrasında 3,51 lira seviyesine kadar gerileyen kur, kısa süreli de olsa 3,55 seviyelerini gördü. Ardından yeniden 3,52 seviyelerine kadar düştü. FED tutanakları ve yurt dışında Trump protestoları sürerken kur, yükselmekle düşmek arasında gidip geliyor.

Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Buna karşın ABD’de Michigan Tüketici Güven Endeksi açıklanacak. Akşam ise Dallas FED Başkanı Robert Kaplan’ın konuşması izlenecek.

Yurt İçinde Önemli Veri Yok

Konuşmaları ile sürekli dikkatleri çekmeyi başaran Robert Kaplan, dün yaptığı konuşmasında enflasyona vurgu yapmıştı. Enflasyonun % 2 hedefine doğru ilerlediğine dair kanıtlar görmek istediğini belirtti. Yeni bir faiz artışı için de sabırlı davranacağını dile getirdi.

Kapital FX Araştırma Müdürü Enver Erkan’ın bugünkü dolar yorumları, mevcut bandın 3,52 – 3,54 aralığında olduğu yönünde. Haftayı ise bu aralıkta sonlandıracağını belirtti.

Enver Erkan 3,52 – 3,54 Bandını Öngördü

ABD’de daha çok kişinin Trump’a ve izlediği yola tepki göstermesiyle birlikte siyasi belirsizlik yükselişe geçti. Dolar ise bu belirsizliklere fazlasıyla duyarlı hale geldi. Dolarda görülen bütün hareketler, Trump’ın ağzını açmasına bağlı gerçekleşiyor.

Intellectus Partners Başekonomisti Ben Emons, siyasi belirsizlikle güçlü doların yeniden birbirine bağlandığından ve bunun normal olarak gerçekleşen bir durum olduğundan bahsetti.

Dolar Siyasi Belirsizliğe Bağlandı

Yatırımcılar ise Donald Trump’ın başarısızlıklarla dolu bir yol izlediğini söylüyorlar. Bu durumun ise büyüme yanlısı gündem görünümüne zarar verdiğini dile getiriyorlar. Son dönemde yapılan anketlerde, daha fazla kişinin Trump karşıtı olmaya başladığı sonuçları elde ediliyor ve dolar da buna benzer bir trend izlemeye başlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum