Paylaşım

Dolar 2,70 Liranın Üzerini Gördü


 

Ülkedeki siyasi gelişmeler kurları yükseltti. Dolar/TL 2,7010 seviyesine yükseldi. Yurtiçi piyasalar ise ABD verilerine odaklanmış durumda…

Bilindiği gibi seçimler, dövizler üzerinde ciddi etkiler yaratabilir. Dün TBMM başkanlık seçimi sonuçlandı. Muhalefetteki partiler, ortak bir aday üzerinde uzlaşamadı. Yeni dönem TBMM başkanı AK Parti’nin adayı İsmet Yılmaz oldu. Başkanlık seçiminin sonucu, erken seçim ihtimallerini de beraberinde getirdi. Bu gelişmelerden etkilenen Dolar/TL kuru yükseldi. Türk lirasındaki değer kayıplarının hangi boyuta geleceği ise yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor.

Kur sabah 10:20 saati itibariyle 2,7010’u görürken, bu seviye kritik nokta olarak kabul ediliyor. Öte yandan piyasalar erken seçim ihtimalleri, Yunanistan gelişmeleri ve ABD’den gelecek tarım dışı istihdam verilerini bekliyor.

Yunanistan’da 5 Temmuz’da kreditörlerin taleplerinin karara varacağı referandum gerçekleşecek. Yunanistan sorununun referandum ile de çözülemeyeceği büyük çoğunluğun ortak fikri. Bu durum Euro üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

İstanbul Analitics’ten Atilla Yeşilada, gelecek hafta yapılacak olan Ahmet Davutoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesinden bir koalisyon kararı çıkabileceğini, aksi halde erken seçime gidilmesi gerektiğini belirtti ve şöyle devam etti;

“Türkiye, seçimden bu yana büyük ölçüde suni koalisyon senaryolarını satın alarak; gelişmekte olan piyasalardan pozitif anlamda ayrıştı. Bugün de ABD tarım dışı istihdam verisine kadar AKP-MHP koalisyonu hayali satın alınırsa hiç şaşırmayız. Fakat biraz uzun vadeli düşünenler, başkanlık yarışının verdiği gerçek sinyalin AKP-CHP’nin iyice zorlaştığı olduğunu görecektir. Olası bir erken seçimin ekonomide yıkım olacağı ise Mayıs-Haziran verilerinden açıkça okunuyor,” dedi.

ABD’de bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileriyle ilgili yorum yapan İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan, istihdam piyasasında denge seviyesine ulaşıldığını, 250.000 civarı rakamın aşılmasının hayal kırıklığı yaşatacağını belirtti. Manukyan; “Ücretlerde ise takvim etkisi nedeni ile bir zayıflama mümkün ancak trendin geneli momentum kazandığı için% 0.2 hatta %0.3’lük bir artışın mümkün olduğunu görüyorum,” dedi.

Son olarak Borsa İstanbul 100 Endeksi’ne de bakacak olursak, endeks güne 81 bin 593 puandan başladı. Daha sonra %0,42’lik bir düşüşle 81 bin 338 puana indi. Dolar/TL 2,7003 seviyesini görürken, Euro/TL 2,9895’e yükseldi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın