Paylaşım

Dolar 18 Ayın Dibini Gördü!


 

Haftanın ikinci işlem gününde küresel çaptaki kayıplarını giderek derinleştiren dolar, 18 ayın dibine kadar gördü. Dolar piyasasında yaşanan tüm gelişmeler ve ayrıntılar haberimizde;

Dolardaki düşüş her geçen gün giderek derinleşiyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimizi işlem haftasında gerçekleşen ABD Merkez Bankası’nın (FED) Nisan ayı toplantısında faizler yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutulmuştu. FED’in Nisan ayı toplantısının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. FED’in bu kararının ardından dolar, küresel çapta oldukça sert düşüşler yaşamaya başlamıştı. Yeni işlem haftasında dolar yaşadığı değer kayıplarını giderek derinleştiriyor. Bugünkü işlemlerde yaşadığı düşüşler sonrasında ise dolar 18 ayın dibine kadar ­gerilemiş durumda bulunuyor. Ayrıca dolar, Euro karşısında Ağustos ayından bu yana görülen en düşük seviyeye geldi.

FED’in Haziran ayında faiz artırımına gitme ihtimali yüzde 12!

Traderler geçtiğimizi işlem haftasında gerçekleşen FED toplantısının ardından yapılan anketlerde FED’in Haziran ayında gerçekleştireceği toplantısında yeni bir faiz artırımına gitme ihtimalini yüzde 12’ye kadar indirmiş durumdalar. Traderlerın bu öngörülerinin üzerine dolar, kayıplarını giderek derinleştiriyor.

Haftanın ikinci işlem gününde dolar, TSİ 08.12’te Euro karşısında düşük seyrini devam ettirdi ve 1,1533 seviyesine geriledi. Yen karşısında ise dolar bugünkü işlemlerde yüzde 0,41 oranında değer kaybetti. Yaşadığı değer kayıpları sonrası dolar, yen karşısında 105,97 seviyesine geldi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise bugünkü işlemlerde kayıplarını derinleştirdi ve 1155,94 puan seviyesine kadar geriledi.

 “Kısa vadede dolardaki düşüş devam edecek”

Toronto’da Bank of Nova Scotia Baş Forex Uzmanı Shaun Osborne, dolarda yaşanan değer kayıplarıyla ilgili olarak görüş bildirdi. Osborne yaptığı değerlendirmede, FED’in önümüzdeki birkaç hafta için resimden tamamen çıktığını söyledi. Haziran ayındaki toplantı için bile faiz artırma ihtimaline yönelik çok fazla şüphenin bulunduğunu belirten Osborne, doların bu gelişmeden ağır darbe aldığını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Osborne, FED’in faiz artırımını ertelemeye doğru ilerlemesiyle birlikte dolardaki düşüşün özellikle kısa vadede devam edeceğini ifade etti.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın