Yatırım yapmaya başla!

Dolar 1 Ay Sonra Ne Olur?

Dolar 1 Ay Sonra Ne Olur?

FED ve Amerikan ekonomisi neredeyse piyasaların nabzını tutan tek etken haline geldi. Yaklaşık iki senedir, Amerikan ekonomisinin iyileştiğine yönelik gelen veriler ve yapılan açıklamalar piyasaları fiyatlandırıyor. Birçok emtia doların güçlenmesiyle dip seviyeleri görürken, tüm para birimleri dolar karşısında değer kaybediyor.

Yaklaşık iki senedir yatırımcıların hemen hepsinin gündeminde dolar var. Kimi yatırımcı doların güçlenmesinden faydalanarak kar peşinde koşarken, kimi yatırımcı zararlarını kapatmaya çalışıyor. Ayrıca en merak edilen sorular, yurtiçinde doların 3 TL olup olmayacağı iken dünyada EUR/USD paritesinin 1 dolar olma ihtimalinden oluşuyor. Açıklanan makro ekonomik veriler sonrasında gözler FED’e çevriliyor ve faiz artırımının ne zaman olacağı ile ilgili işaretler bekleniyor.

ABD tarafından gelen bir veri sonrasında FED’in faiz artırım kararının netleşeceğini başkan Yellen belirtmişti. Olumlu gelen bir veri doların son derece güçlenmesini sağlarken, bir yandan da yatırımcıların endişelerini arttırıyor. Olumsuz ve beklentilerin altında gelen bir veri ise FED’in faiz artırımını henüz yapmasının mümkün olmadığını gösteriyor. Doların güçlenmesi ve ardı ardına rekorlar kırması, birçok uzmana göre ekonomide henüz tam bir iyileşmenin sağlanmadığını ve düzeltmeye gidilmesi gerektiğini de gösteriyor. Çünkü doların bu kadar güçlenmesi, Amerikan ithalat ve ihracatı üzerinde olumsuz sonuçlar doğuruyor.

Yapılan araştırmalara göre Nisan ayları yatırımcılar için olumlu havanın hakim olduğu aylar. Yapılan son 10 yıllık araştırmalar, sekiz Nisan ayında yatırımcıların genel olarak olumlu bir psikolojiyle yatırım yaptığını göstermiştir. İyi geçmeyen iki Nisan ayında ise krizlerin en hareketli olduğu zamanlar olarak kaydedilmiştir. Doların yarattığı gergin hava ise Mart ayı istihdam verisi ile bir miktar sakinlemiş durumda. Doların Nisan ayına sakin başlaması ile 1 ay içinde bu seviyelerini koruyacağı tahmin ediliyor.

“Dolar 1 ay içinde ne olur?” sorusu ile ilgili olarak yapılan anketlerin sonucu en büyük beklenti 2,60 – 2,70 TL olacağı yönünde. ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam rakamları, işsizlik oranları ve ekonomik büyüme işaretleri FED’in faiz artırım kararını doğrudan etkileyecek. FED Başkanı Janet Yellen tarafından yapılan açıklamalara göre faiz artırım süreci ekonomik verilerin düzenli bir seyre sahip olduğu zaman yapılacak.

Nisan ayının başında dolar karşısında Türk lirası 2,56 seviyelerinde seyrediyor. Gelecek aylarda kurun karşılığını belirleyecek en önemli unsur elbette gelecek makro ekonomik veriler. Yurtiçinde ise Haziran genel seçimlerinin yarattığı etki hakim olacak. Seçim öncesinde yaşanacak belirsizlik nedeniyle Türk lirasının değer kaybedeceği düşünülüyor. Bunun yanında FED’in Haziran ayında faiz artışına gitmesi de söz konusu olabilir. Durum bu şekilde olduğun ise Dolar/TL kurunun 3 lira olması konuşuluyor olacaktır. Ama bu 3 seviyesinin son derece ekstrem bir senaryo olduğunu da belirtmek gerekiyor. Birçok uzmana göre dolar şu anki seviyelerini koruyacak ve ekonomide tam bir iyileşme söz konusu olana kadar endişeler devam edecek.

Dolar Bir Ay Sonra Ne Olur?

Bazı uzmanlara göre dolarda ralli daha yeni başlıyor. Geçtiğimiz yıllar ve aylarda gösterdiği performansın geçici olduğu ve 2015 yılının ilk yarısında büyük değişikliklerin yaşanacağı tahmin ediliyor. Gelişen ülke para birimlerinin düşüş göstereceği ve dolardan yeni rekorların geleceği öngörülüyor. FED’in Eylül ayına kadar mutlaka faizleri artıracağı, kademeli bir artış gerçekleşeceği, faizlerde tavanın tarihi ortalama olan % 4 olacağı gibi tahminler çoktan piyasalarda hakimiyet kurdu bile.

Peki, ya sizce dolar 1 ay sonra ne olur? Öngördüğünüz seviyeler ve bu seviyelere ilişkin yorumlarınız nelerdir? Size göre FED faiz artırımını hangi ay gerçekleştirecek?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum