Yatırım yapmaya başla!

Dolandırıcılar Türkiye’deki Vatandaşları Ücretsiz Netflix Yalanı ile Kandırıyor

İnsanların COVID-19 sebebiyle evlerine kapanması ile beraber dolandırıcılar pek çok kişiyi ücretsiz Netflix vaadiyle hedef alıyor.
Dolandırıcılar Türkiye’deki Vatandaşları Ücretsiz Netflix Yalanı ile Kandırıyor

Yüzyılın olayı olarak yaşanan Corona virüsü dünya genelinde çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor. Çin’de ortaya çıkan virüs dünyanın büyük bölümüne yayılmış durumda. Son günlerde ülkemizde de vaka sayısının hızla arttığına tanık oluyoruz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın son açıklamalarına göre Türkiye’de hayatını kaybeden insan sayısı 131’e ulaştı.

Ülkemizde vaka sayısının ise 9 bin 217 olduğu açıklanmıştı. Bilindiği üzere ülkemizde büyük ölçüde evlerine kapanmış durumda. Uzmanlar sosyal mesafe kuralına uyulmasını ve insanların evlerinden çıkmamasını öneriyor. Bu durum beraberinde dijital servislere olan ilginin de artmasına neden oldu.

Bu servislerin başında ise Netflix geliyor. Ülkemizde platformun kullanıcı sayısı 1.5 milyonu aşmış durumda. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Netflix’in izlenme oranlarında büyük bir artış söz konusu. Hatta geçtiğimiz günlerde şirket görüntü kalitesini düşürme kararı almıştı. Netflix’e ilginin artması ile beraber dolandırıcıların da bundan yararlanmak istediği ortaya çıktı.

Dolandırıcılardan Ücretsiz Netflix Yalanı

Dolandırıcılardan Ücretsiz Netflix Yalanı

İnsanların Netflix’e olan ilgisinin artması ile beraber dolandırıcılar vatandaşları bu yolla kandırmaya başladı. Hackerlar kullanıcıları ücretsiz Netflix üyeliği vermek vaadiyle kandırıyor ve sahte mesajlar paylaşıyorlar. Bu yolla kullanıcıların pek çok kişisel verileri ele geçirilmiş oluyor.

Paylaşılan sahte mesajda, “Dünya çapında Koronavirüs pandemisi nedeniyle Netflix, evde kaldığınız süre boyunca ücretsiz üyelik veriyor. Linke hemen tıklayın çünkü bu ücretsiz üyeliği kazanma hakkı hemen bitecektir.” gibi benzer ifadeler yer alıyor.

Sahte mesajda Netflix adına verilen URL’deki düzensizlik dikkat çekiyor. netflix-usa-net tarzı bir adrese yer verilen mesaj, kullanıcıların dikkatli olması halinde kolayca fark edilebilir. Açılan sitenin bir haftadır faaliyet gösterdiği ve Netflix ile herhangi bir bağlantısı olmadığı belirtiliyor.

İnsanlar Suça Alet Ediliyor

İnsanlar Suça Alet Ediliyor

Vatandaşlara ücretsiz abonelik için 10 kişiye mesaj gönderilmesi gerektiği söyleniyor. Bu yolla başka insanlar da dolandırıcıların ağına düşürülmüş oluyor. Dolayısıyla insanlar farkında olmadan dolandırıcılar ile aynı suça ortak olmuş oluyor. Konuyla ilgili insanları uyaran açıklama Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu tarafından yapıldı.

Akkoyunlu bu şekilde mesajlar alan kullanıcıların dikkatli olmalarını söyleyerek, “Eğer size de böyle bir mesaj iletilirse yapabileceğiniz en iyi şey bağlantıyı açmayarak size bu bağlantıyı yollayan kişiye kandırıldığını ve bunun bir dolandırıcılık olduğunu söylemek, ardından da size gelen mesajı silmek.” diyen Alev Akkoyunlu, “Bağlantının ve bu sahtekarlığın yayılmaması adına lütfen siz de başkalarına bu mesajı iletmeyin” açıklamasında bulundu. Uzmanlar Netflix’in belirtildiği gibi bir hizmetinin olmadığının altını çiziyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum