Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolandırıcıların Yeni Hedefi Netflix Kullanıcıları: Sahte E-Posta ile Kart Bilgilerini Alıyorlar

Popüler film ve dizi izleme platformu Netflix’in kullanıcıları, dolandırıcıların hedefi oldu.
Dolandırıcıların Yeni Hedefi Netflix Kullanıcıları: Sahte E-Posta ile Kart Bilgilerini Alıyorlar
Son Güncelleme: 
Yorum

İnternetten film, dizi ve belgesel izlemek isteyen kullanıcıların başlıca buluşma noktalarından biri Netflix oluyor. Her geçen gün büyümesini sürdüren platform, dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Hal böyleyken gittikçe büyüyen çevrimiçi platform, kötü niyetli kişilerin de dikkatini çekiyor.

Son olarak dolandırıcıların bazı Netflix kullanıcılarına sahte e-postalar gönderdiği ortaya çıktı. Geçtiğimiz aylarda kötü niyetli siber korsanlar, yine benzer şekilde Netflix kullanıcılarını hedef almıştı. Kullanıcıların posta kutularına sanki Netflix’ten atılmış mail süsü veren dolandırıcılar, pek çok kişinin ödeme bilgilerini ele geçirmeye çalışıyorlar. Sahte e-postaların içerisinde kullanıcıların inanmasını sağlayacak bir dil kullanılmış.

Netflix Kullanıcılarının Kart Bilgileri Hedef Alınıyor

Netflix Kullanıcılarının Kart Bilgileri Hedef Alınıyor

Dolandırıcılar internet üzerinden kullanıcıları mağdur edebilmek için her yolu deniyor. Netflix’te kullanıcıların mailine atılan sahte e-postada “Mevcut ödeme bilgilerinizle işlem yapmakta sorun yaşıyoruz. Ödeme işlemini tekrar deneyeceğiz; ancak aynı zamanda ödeme bilgilerinizi güncellemeniz gerekmektedir.” ifadeleri yer alıyor.

Mailin hemen sonrasında ise “Hesabı Şimdi Güncelle” mesajı ile kırmızı bir butona yer verilmiş. Kullanıcılar butona tıklaması ile beraber dolandırıcıların kendi web sitelerine yönlenmiş oluyor. Daha sonrasında talep edilen tüm işlemler kullanıcıların banka hesap bilgilerini ele geçirmek için oluyor.

Kullanıcılar Dikkatli Olmaları Hususunda Uyarıldı

Kullanıcılar Dikkatli Olmaları Hususunda Uyarıldı

Birleşik Krallık Sahtekarlık ve Siber Suçla Mücadele merkezi Netflix kullanıcılarını dolandırıcılara karşı uyardı. Kurum kendilerine ulaşan sahte e-postaların örneğini yayınlayarak kullanıcılara bu ve benzeri e-postaları açmamaları hususunda uyardı.

Siber mücadele merkezinden bir yetkili konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu sahte Netflix e-postalarına dikkat edin. Kişisel veya finansal bilgilerine yönelik istenmeyen talepleri her zaman sorgulayın; zira bu talepler bir dolandırıcılık girişimi olabilir.” diyerek Netflix kullanıcıları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Yaşanan bu durum sadece Netflix’e özel değil. Dolandırıcılar ve hackerlar benzer şekilde pek çok platformda kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirmek için her yolu deniyorlar. İnternet kullanıcılarının özellikle mail hesaplarına gelen postalara karşı ekstra dikkatli olmalarında fayda var.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu