Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Doğuştan Lider Olduğunuzu Gösteren 10 İşaret

Doğuştan Lider Olduğunuzu Gösteren 10 İşaret

Liderliğin, en çok konuşulan ve konuşulmaya devam edilecek konulardan biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki, şu söz hakkında ne düşünüyorsunuz? Lider olunmaz, lider doğulur! Evet, bazıları bu sözün doğruluğuna yürekten inanır, bazıları ise liderliğin sonradan da kazanılabilecek bir yetenek olduğunu düşünür. Şimdi her iki görüşü de biraz inceleyelim. Öncelikle, liderliğin sonradan da kazanılabileceğini varsayalım. Mesela; dünyanın en iyi okullarında okuyarak, dünyanın en başarılı isimlerinin seminerlerine katılarak ve kendini sürekli geliştirerek başarılı bir lider olunabilir mi? Aslına bakarsanız, bu soruya net bir cevap vermek imkansız.

Yani kişi kendini geliştirerek başarılı bir lider olabilir de olmayabilir de. Sonuçta iyi bir eğitim hayatı olan ve hayatını kendini geliştirmeye adayan herkesin lider olamadığını biliyoruz değil mi? Diğer taraftan, doğru düzgün eğitim almayan, ama sahip olduğu özelliklerle lider olabilen sayısız insan olduğunu da açıkça görebiliyoruz. Çünkü onlar bir liderin sahip olması gereken özelliklerle birlikte dünyaya geliyorlar. “Lider olunmaz, doğulur” sözü bu nedenle çok doğru diye düşünüyorum. Eğer siz de bu sözün doğruluğuna inanıyor ve başarılı bir lider olmak istiyorsanız, o zaman bu yazıyı kesinlikle okumalısınız. Çünkü hemen şimdi doğuştan lider olduğunuzu gösteren işaretler neymiş, bir bir inceleyeceğiz.

İşte lider olmak için doğduğunuzu gösteren bazı işaretler:

Katı Görüşleriniz Yok!

Katı Görüşleriniz Yok!Yıkılmaz tabular, katı görüşler size çok uzak! Bir şeye körü körüne inanıp ona bağlı kalmıyor, her şeyi sorgulamayı tercih ediyorsunuz. Dini inançlarınız, fikirleriniz, hayata karşı bakış açınız kısacası düşünce tarzlarınızda yeniliklere karşı kendinizi kapatmıyorsunuz. Başka birinin fikrinin de doğru olabileceğini kabul ediyor, uzun zamandır inandığınız bir düşünceden vazgeçmekte zorlanmıyorsunuz. Çünkü sürekli sorguluyorsunuz. Bugünkü doğrularınızın yarın yanlış olabileceğini biliyor ve yürüdüğünüz yolda sadece önünüze değil, etrafınızda olup bitenlere de bakıyorsunuz.

Konuşmaktan Çok Dinlemeyi Tercih Edersiniz!

Konuşmaktan Çok Dinlemeyi Tercih Edersiniz!Ne demiş atalarımız, “söz gümüşse sükut altındır!” Ne kadar da doğru öyle değil mi? Sonuçta başarılı liderlerin hemen hepsinin iyi birer dinleyici olduğunu biliyorsunuz. Eğer siz de iyi bir dinleyici olduğunuzu düşünüyorsanız, liderler de bulunması gereken niteliklerden ilkini taşıyorsunuz demektir. Karşınızdaki kişiye can kulağınızı veriyor, onu cevap verebilmek için değil de gerçekten anlamak için dinliyorsanız bunun lider olmanızda epey etkili olacağını bilmelisiniz.

Mükemmel Bir Gülüşünüz Var!

Mükemmel Bir Gülüşünüz Var!Evet, dikkat ettiyseniz başarılı liderlerin hepsinin harika bir gülüşü var. Peki, liderliğin gülüşle ne ilgisi olabilir? Aslına bakarsanız, bu ikisinin arasındaki ilişki gerçekten çok güçlü! Çünkü güzel gülüşleri olan insanlar, bunu içtenlikle yaparlar. Hayattan keyif aldıkları için kocaman, sıcacık ve samimiyetle gülümseyebilirler. Zorluklar karşısında bile mutlu kalabilen ve hayata olumlu tarafından bakabilen insanlardır harika gülüşlü kişiler. İşte bu nedenle de doğuştan bir lider olup olmadığınızı merak ediyorsanız, gülüşünüzün ne kadar içten olduğunu düşünmelisiniz.

Etkili Çözümler Üretirsiniz!

Etkili Çözümler Üretirsiniz!Sorunlar karşısında elinizi kolunuzu bağlayıp oturmaz, her zorluğu çözülmesi gereken bir problem olarak düşünürsünüz. Çözüm üretmek sizin için bir bulmaca çözmek gibidir. Bunu yaparken durumla eğlenir, bir tek kendinizinkileri değil başkalarının sorunlarını çözmekten de keyif alırsınız. Farklı bakış açılarınızla görünmezi görünür kılabilir, çoğunluğun yaptığından farklı olarak değişik açılardan bakarak çözümü bulabilirsiniz.

İnsanları Motive Etme Konusunda Çok İyisiniz!

İnsanları Motive Etme Konusunda Çok İyisiniz!Çevrenizde bir nevi yaşam koçu olarak görülüyorsanız, o zaman lider olmak için gereken özelliklerden bir tanesini daha taşıyorsunuz demektir. Omuzları düşmüş arkadaşlarınızı motive etme konusunda iyi olduğunuzu düşünüyor, insanların yardım istemek için başvurduğu ilk kişilerden biri oluyorsanız, o zaman siz de iyi bir lider adayı olabilirsiniz. Evet, ne diyorsunuz; motivasyon ve yol gösterme konusunda yetenekli olduğunuzu söyleyebilir misiniz?

Mükemmel Bir Organizatörsünüz!

Mükemmel Bir Organizatörsünüz!Plan yapma konusunda üzerinize birini tanımıyor, bu alandaki yeteneklerinize güveniyorsanız; doğuştan bir lider olabilirsiniz. Arkadaş grubunuzdaki planları yapan kişi hep siz oluyorsunuz ve yeri geldiğinde profesyonel organizatörlere bile taş çıkartıyorsunuz. Elinizdeki imkanlarınızı, seçeneklerinizi, ihtimalleri ve diğerlerini çok daha iyi görebildiğinizden plan yapmak sizin için çocuk oyuncağı kadar basit oluyor.

Ne İstediğinizi Biliyorsunuz!

Ne İstediğinizi Biliyorsunuz!Şimdi de öyle çocukluğunuzda da öyleydi. Her zaman ne istediğini bilen biri oldunuz. Hedefiniz hiçbir zaman “zengin olmak” değildi. “Şu kadar zaman içinde şu işten şu kadar para kazanacağım,” dediniz. İsteklerinizde belirsizlik nedir bilmediniz. İşte bu nedenle başarılı olma ihtimalinizi hep daha yüksek tuttunuz. Eğer siz de ne istediğinizi biliyorsanız, doğuştan lider olabilirsiniz.

Bardağın Dolu Tarafını Görebiliyorsunuz!

Bardağın Dolu Tarafını Görebiliyorsunuz!Karşınıza çıkan her türlü zorluğun üstesinden gelebilmek için uğraşıyorsunuz. Bardağın boş tarafına odaklanmak yerine, bir diğer yarısının dolu olduğunu görebiliyorsunuz. Çünkü siz olumlu düşüncenin ne kadar güçlü olduğunu biliyorsunuz. Çünkü bu dünyanın ancak pozitif düşüncelerle katlanılabilir bir yer olduğunu, olumsuzluğun kimseye bir faydası olmadığını görebiliyorsunuz. Bir şeye nasıl bakarsanız, o şekilde göreceğinizi çoktan anladınız.

Başkalarının Başarılarını Takdir Etmeyi Biliyorsunuz!

Başkalarının Başarılarını Takdir Etmeyi Biliyorsunuz!Yan masanızda oturan arkadaşınızın başarısı karşısında kıskançlıktan çatlamıyor, içtenlikle onu tebrik ediyorsunuz. Herkesin hak ettiği başarıyı alması gerektiğini savunuyor ve bu konuda hiçbir zaman bencil davranmıyorsunuz. Çünkü siz her zaman adaletten ve dürüstlükten yanasınız. Ayrıca bir başkasının başarısının sizin başarısız olması anlamına gelmediğinin de farkındasınız.

Cesursunuz!

Cesursunuz!Başkalarının adım atmaktan bile korktuğu yollara bodoslama dalabiliyorsunuz. Hayatınızın hiçbir döneminde korkak davranmadınız ve başarıya ulaşmak için harekete geçmenin öncelikli kural olduğuna inandınız. Çoğu kişinin başarısızlığına neden olan görünmez zincirlerin farkına vardınız ve korkularınızın üzerine giderek başarıya doğru yol aldınız. Tabii, tüm bunları deli cesareti ile değil de akıllıca çizilmiş bir plan dahilinde yaptınız. Kısacası doğuştan lider olduğunuzu gösteren işaretlerden bir tanesi de cesaretinizdir!

Belki farkında bile değilsiniz, ama başarılı bir lider olmak için gereken tüm nitelikleri siz doğuştan taşıyorsunuzdur. Evet, ne diyorsunuz; yukarıdaki maddeleri de gördüğünüze göre, geleceğinizi lider rolü üstlenerek devam ettirebilir misiniz? Yoksa, bu özellikler sizin karakterinizin uzağından bile geçmiyor mu?Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum