Yatırım yapmaya başla!

Doğuştan Girişimci misiniz? Girişimcilik DNA’nızda Var mı?

Doğuştan Girişimci misiniz? Girişimcilik DNA’nızda Var mı?

Girişimcilik doğuştan gelen bir yetenek mi, yoksa sonradan kendinizi bu yönde geliştirebilir misiniz? Birçok uzmana göre doğuştan gelen bir yetenek olarak değerlendirebilir; çünkü DNA’nızdan gelen özellikler sizi bu yönde başarılı yapıyor. Bazılarına göreyse başarılı bir girişimci olabilmek için kendinizi sonradan da eğitebilirsiniz. Ama tüm bu yorumlar arasında çok dikkat çeken de şu; doğuştan gelen yeteneklerinizi eğittiğiniz sürece başarılı bir girişimci olursunuz!

Sizlere daha önce hazırlamanız gereken girişimci altyapısından bahsetmiştik. İşte bu hazırlıklar, doğuştan gelen yeteneklerinizin eğitilmesi ve geliştirilmesi gerektiğinin bir kanıtı. Sonuçta doğuştan gelen yeteneklerinizin yanı sıra öğrenmeniz gereken bazı konular da bulunmaktadır. Kendinizi sosyal medyada geliştirmek, birikim yapmak, gerekli paraya sahip olmak, etkili bir sunum ve destekçi bir çevre gibi sonradan geliştireceğiniz yönleriniz bulunuyor. İşte bu gelişim sürecinde, DNA’nızda bulunan girişimcilik özellikleri, size en büyük destekçi olacaktır. Direnme gücünüz bulacak, sorunları hızlı çözümleyebilecek ve geniş bir bakış açısına sahip olacak güç, genlerinizi oluşturan DNA’nızda bulunuyor.

Genlerinizde bulunan girişimcilik özelliklerini dışarı çıkarabildiğiniz zaman başarılı bir girişimci olabilirsiniz. Sonuçta bir başlangıç noktanız olmalıdır ve şimdiye kadar dünyaya adını duyurmuş her girişimcinin bir çıkış noktası vardır. Girişimci DNA’nızı tetikleyen ve ruhunuzu harekete geçiren bazı etkenler bulunuyor. Bu etkenlerden daha önce sizlere bahsetmiştik. Kısaca hatırlatmak gerekirse; zor çalışma koşullarında maksimum verimi elde etmek, işbirliğini sağlayabilmek, karar alma özgürlüğüne sahip olmak.

Girişimcilik ruhunuzu ortaya çıkaran etmenlerin, aslında size sunulan bir fırsat olduğunu düşünebilirsiniz. Çünkü bir işverenin sizinle iyi bir iletişim kurması, ödüllendirmesi, karar alma özgürlüğü vermesi, size bir fırsat sunmasıdır. Sizler de sunulan bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeli ve kendinizi göstermelisiniz. Bu sayede hem siz hem de işvereninizin desteği ile girişimci ruhunuz harekete geçmiş olacaktır.

Başarısız girişimciler içinse, kötü bir DNA’ya sahip oldukları belirtiliyor. Mazeretler üretme, duygusal dengesizlik, saldırganlık, narsisizm, üçkağıt gibi özelliklerin ön planda bulunduğu biliniyor. Normal şartlarda başarılı girişimcilerin ortak davranış tipleri arasında, bu saydıklarımızın hiçbiri yer almıyor. Bu sayede başarılı oluyorlar ve projelerini her türlü zorluk karşısında üst seviyelere çıkarabiliyorlar.

Girişimciliğin doğuştan gelen bir yetenek olduğunu Gallup şirketi, 4 bin girişimciyi inceledi. Elde ettikleri sonuçla görüşlerini doğruladılar ve şirketin CEO’su Jim Clifton, girişimcilerin erken aşamada keşfedilmesi gerektiğine dikkat çekti. Clifton, başarılı girişimcilerin 10 temel yeteneğe sahip olduğundan bahsediyor ve girişimci olmak isteyenlerin, doğuştan yetenekli olduklarından emin olmalarını söylüyor. Aynı zamanda Clifton sonradan kazanılabilecek bir yetenek olmadığını söylüyor ve sanat yeteneği gibi erken yaşlarda keşfedilmesi gerektiğini belirtiyor.

Başarılı girişimcilerin genlerinde, iş odaklı olmanın, güçlü bir farkındalığın, yaratıcı düşüncenin, kararlılığın olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda sürekli bilgi peşinde oldukları, risk aldıkları, ilişki inşa ettikleri biliniyor. Kibir ve egodan uzak bir şekilde çalışkan bir yaşam sürdüklerini de söylememiz gerekiyor.

DNA’nızda girişimcilik olup olmadığı yönünde hazırlanmış infografiğimiz sizlerle:

Girişimcilik DNA'nızda Var mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum