Yatırım yapmaya başla!

Doğu’nun İhracat Şampiyonu Şırnak Oldu!

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği, bu yılın ilk yedi ayında 1 milyar 23 milyon dolarlık ihracat yapıldığını ve sınıra yakın olması sebebiyle en çok ihracatın Şırnak'ta gerçekleştiğini açıkladı.
Doğu’nun İhracat Şampiyonu Şırnak Oldu!

Bu yılın Ocak ve Temmuz arası kapsayan 7 aylık süreçte, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) üyesi 17 ildeki firmalar tarafından yapılan toplam ihracat 1 milyar 23 milyon dolar oldu. 2017 yılının aynı dönemine kıyasla madencilik ve tarım sektöründe artış olurken, en fazla ihracat yapılan şehir Şırnak olarak belirlendi. Sadece Temmuz ayında yapılan ihracat miktarı ise 144 milyon 276 dolar düzeyinde gerçekleşti.

DAİB üyeleri, 2018 yılının ilk yedi ayında, tarım ürünlerindeki ihracatı geçen yıla göre %8,4 artırarak 162 milyon dolara çıkardı.

Geçen yılın aynı döneminde tarımda 149 milyon dolar, madencilikte 41 milyon dolarlık ihracat yapılmıştı. Bu yılın aynı döneminde bu rakamlar sırasıyla %8,4 artışla 162 milyon dolara, %21’lik artışla 50 milyon dolara yükseldi.

Birlik üyelerinin yaptığı ihracatın 811 milyon dolarlık kısmını ise sanayi ürünleri oluşturdu. Bu alanda ilk sırayı 131 milyon dolar ile kimyevi maddeler alırken, onu sırasıyla 124 milyon dolar ile makine, 110 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon izledi.

İller bazında bakıldığında en fazla ihracat 169 milyon 293 bin dolarla Şırnak’ta yapıldı.

Şırnak’ı 23 milyon dolarlık ihracat ile Hakkari, 10 milyon dolar ile Erzurum, 8 milyon dolarla Batman, 6 milyon dolarla Erzincan ve 4 milyon dolarla Bitlis takip etti. 17 il arasında ihracat oranı en fazla artış gösteren ise %94’lük yükselişle Bitlis oldu. DAİB Yönetim Kurulu Başkanı ve TİM Denetim Kurulu Üyesi Ethem Tanrıver, birliğe kayıtlı olan 17 ilden 171 ülkeye ihracat yaptıklarını, geçen yıla göre %3’lük bir artış olduğunu fakat bunun kendileri için yeterli olmadığını söyledi.

Tanrıver, komşu ülkelerle sorunların giderilmesi halinde 2018 ve 2023 ihracat hedeflerine ulaşacaklarını belirtti.

Bu yıl 2 milyar dolar ihracata ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Tanrıver, Irak ve İran’ın olmazsa olmazlar arasında yer aldığını, bu ülkelerin tüm ihracatı Türkiye’den karşıladıkları ve ilişkileri daha da yakınlaştırıp pazar alanlarını genişletmeyi amaçladıklarını dile getirdi. Şırnak’ın en çok ihracat yapan il olmasını ise Irak ve Habur sınır kapısına yakın olmasına bağladı. Burada genellikle yaş sebze ve meyve olmak üzere tarım ürünlerinin dışa satıldığını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum