Paylaşım

Doğu ve Güneydoğu’ya Yeni Şehirler İnşa Edilecek!


 

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, TOKİ’nin önümüzdeki dönemde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik yeni projeler gerçekleştireceklerini ve bölgede adeta yeni şehirler inşa edeceklerini söyledi. Turan’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ve ayrıntılar haberimizde;

Uzun süreli ateşkes sürecinin ardından geçtiğimiz yıl yeniden başlayan terör faaliyetleri, Türkiye’nin ekonomisini de bir hayli zorlamaya devam ediyor. Terörün yeniden canlandığı günlerden bu yana askeri operasyonlar Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde hız kesmeden devam ediyor. Güvenlik güçleri ve teröristler arasında oldukça ağır çatışmaların yaşandığı bölgelerde gündelik yaşam ise her geçen gün daha zor bir hale geliyor.

Bilindiği üzere Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde birçok ilde sokağa çıkma yasağı getirildi. Ayrıca sivil halkın önemli bir kısmı da can tehlikesi gerekçesiyle şehirden tahliye edilmek zorunda kaldı. Yaşanan bu gelişmeler sonrası ağır yara alan bölgenin önümüzdeki süreç içerisinde yeniden eski haline nasıl döneceği merak konusu olmuş durumda. TOKİ’nin terör mağduru olan şehirlere hangi noktada projeler geliştirdiğiyle ilgili olarak bugün TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Turan’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Bölgede konut ihtiyacını biz karşılayacağız!”

Turan açıklamalarının ilk bölümünde, terör faaliyetlerinden dolayı bölgenin oldukça zor günler geçirdiğini; ancak bunların üstesinden gelinebileceğini söyledi. Güvenlik güçlerinin operasyonlarının ardından oluşacak yeni süreçle ilgili olarak ise Turan, bölgedeki konut ihtiyacını TOKİ’nin karşılayacağını belirterek Diyarbakır, Şırnak ve Silopi’de rezerv konutların yapılacağını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Turan, Silopi’de 250 konut için ihaleye çıkıldığını belirterek Diyarbakır’da konuta talebin yoğun olduğunu ve yıl içerisinde 6-7 bin konutun ihale ve inşaat sürecine dahil olacağını ifade etti.

“Yeni yerleşimler, yenilenen şehirler…”

Açıklamalarının ikinci bölümünde Turan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine yönelik TOKİ’nin geliştirdiği en önemli projeyle ilgili önemli işaretler verdi. Yeni yerleşimler, yenilenen şehirler projesi kapmasında bölgeye yeni şehirler yaratmayı hedeflediklerini belirten Turan, TOKİ’nin bu projeyi oldukça önemsediğini söyledi. Gaziantep’te 55 bin konutluk projeye başlandığını belirten Turan, 300 bin nüfusun bu projede ev sahibi olacağını ve 6-7 yıl içerisinde projenin tamamlanmış olacağını dile getirdi.

Açıklamalarının devamında ise Turan, yeni projelerin geleneksel ve modern uyumunu gözeten yüksek nitelikli kentsel tasarımlar olacağını belirterek; şehrin kültürünü içeren mimari dizaynlarla uluslararası düzeyde projelerin gerçekleşeceğini vurguladı. Açıklamalarının son bölümünde ise Turan, TOKİ’nin yapacağı yeni yerleşim alanlarında geleneksel mahalle kültürünün ve komşuluk ilişkilerinin yaşatılmaya çalışılacağını, dünyaya örnek olacak projeler inşa edeceklerini ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın