Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Doğu Anadolu Şubat’ta Ülke Ortalamasının Üzerinde İhracat Yaptı

Şubat ayında Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği ihracatını yıllık bazda %6,3 artırarak, %2,3 olan Türkiye ortalamasını geçti.
Doğu Anadolu Şubat’ta Ülke Ortalamasının Üzerinde İhracat Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de ortaya çıkan Kovid-19 küresel ticarette dengelerin değişimini başlattı. Tedarik zincirinde aksamaların olması siparişlerin Çin dışında başka ülkelere kaymasına sebep oldu. Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Şubat ayında ihracatta %6,3 oranında artış olduğunu açıkladı. Bu oran %2,3 olan Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleşti.

DAİB Yönetim Kurulu Başkanı ve TİM Denetim Kurulu Üyesi Ethem Tanrıver, yeni yılla birlikte ihracattaki artıştan memnun olduklarını söyledi. DAİB olarak zorlu koşullara rağmen Türkiye ortalamasının üzerinde artış sağladıklarını belirterek, daha etkin bir şekilde çalışıp bu oranı yükseltmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

DAİB 2019 yılının Şubat ayına kıyasla ihracatını %6,3 artırarak 154 milyon 264 bin dolar gelir elde etti.

DAİB İhracatTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve DAİB verilerinden elde edilen bilgiye göre Doğu Anadolu’dan geçen ay 171 ülkeye ürün yollandı. İhracat oranındaki artışa en çok tarım, mobilya, orman ve sanayi sektörlerinin katkısı oldu.

DAİB üyeleri Şubat ayında sanayi sektöründe geçen yılın aynı dönemine kıyasla %3,74’lük artışla 117 milyon 712 bin dolarlık ihracat yaptı. Diğer sektörlerden tarımda %28’lik artışla 30 milyon 956 bin dolar, madencilik sektöründe 5 milyon 595 bin dolar ihracat yapıldı.

Sanayi kollarında en çok ihracat 20 milyon 376 bin dolar ile makine sektöründe gerçekleşti. Onun hemen ardında 17 milyon 406 bin dolar ile kimya, 16 milyon 780 bin dolar ile hazır giyim yer aldı.

Mobilya, kağıt ve orman ürünlerinden %22’lik artışla 12 milyon 819 bin dolarlık ihracat geliri elde edildi.

Mobilya İhracatıSöz konusu dönemde hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamullerinden 3 milyon 84 bin dolar, yaş meyve ve sebzeden 6 milyon 537 bin dolar, meyve sebze mamullerinden 3 milyon 666 bin dolarlık ihracat yapıldı. Irak Doğu Anadolu kentlerinin en çok ihracat yaptığı ülke olarak ilk sırada yer aldı.

Şubat ayında bu ülkeye 41 milyon 45 bin dolar ihracat yapılırken, onu 9 milyon 941 bin dolar ile Almanya, 9 milyon 266 bin dolar ile Azerbaycan ve Nahçivan, 8 milyon 119 bin dolar ile İran ve 5 milyon 543 bin dolar ile Hollanda izledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu