Yatırım yapmaya başla!

Doğru Bir Şekilde İş Aramanın Püf Noktaları

Doğru Bir Şekilde İş Aramanın Püf Noktaları

İş aramak hemen herkes için bir kabustur. İşsiz olmanın veya yeni bir iş araştırmanın stresi yetmezmiş gibi bir de girilecek mülakatlar düşünüldüğünde stres katlanarak artacaktır. Günümüz yaşam koşulları ise malumunuz üzere oldukça zor. Bu zorlukların üstesinden gelebilmek içinse hepimiz iyi bir maaşın hayalini kurarız. Geçim sıkıntısının yanı sıra bitmek tükenmek bilmeyen isteklerimizle baş edebilmek için dolgun bir maaşla çalışmak isteriz.

Doğru ve mutlu olacağınız işi bulmak, gerçekten zor olabiliyor. Eğitimini aldığınız mesleği yapamamak veya bu mesleği yapmak istememek gibi birçok çelişkili durumla da baş etmek zorundayız. Bir işten istediğimiz ise aslında basittir; dolgun bir maaş ve rahat çalışma koşulları! Bu ikiliyi yan yana görmek belki sizin için imkansız görünüyor olabilir. Ama gelecekte yapmak istediğiniz işle ilgili olarak lise yıllarında kendinize bir rota çizebilirseniz, pek de zor olmayabilir. Elbette piyasaların ve sektörlerin nasıl ilerleyeceğini bilemezsiniz. Ama biraz araştırma yaparak geleceğin kazandıracak sektörlerini keşfedebilir veya yaratıcılığınızı kullanarak insan ihtiyaçlarına her zaman hitap edecek bir meslek dalı seçebilirsiniz.

Akademik kariyerini başarılı bir şekilde tamamlamış olmasına karşın, iş bulmada zorluk çeken birçok genç var. İş hayatında karşılaşılan durumlar, meslekten soğumanıza bile neden olurken, doğru iş nasıl aranır, düşüncesiyle beyninizi doldurabilirsiniz. Neyse ki, günümüzde oldukça farklı iş fikirleri bulunuyor. Para kazandıran birbirinden çılgın iş fikirleri, gün geçmiyor ki, gündeme düşsün. Bu nedenle hayal kırıklığı yaşamanız gereken son duygu olmalıdır. Büyük hayallerle bir mesleğe yönelmiş ve onunla ilgili eğitimlerinizi tam olarak almış olabilirsiniz. Sıra, iş hayatında hayal kırıklığı yaşamamak ve sizi mutlu edecek en doğru işi aramak konularına geldi. En zor aşama da bu aşamadır, zaten.

İlk defa iş sahibi olmayan ve işsizliğin, iş kayıplarının ekonomilerde en temel problem olduğu günümüzde yeni bir iş arama stresi de bambaşkadır. Özellikle geçindirmeniz gereken bir ev varsa, bu stresiniz daha da artabilir. Kalıcı bir işe sahip olmayan erkeklerin evlenmeye bile hakkı olmaz, bazı zamanlarda. Gittikçe büyüyen bir sorun olarak, gelecek nesilleri olumsuz etkileyen büyük problemler de bu şekilde doğar. Toplum tarafından benimsenme, işinizle doğru orantılı tutulur. Mühendisler, mühendislerle; doktorlar, doktorlarla arkadaş olmalı, gibi. İş arama aşamasında bu bilgilerin de aklınızın bir kenarında sürekli bulunması, işinizi daha da zorlaştırır ve stresinizi ikiye katlar.

İş arama konusunu iki aşamada inceleyebiliriz aslında. Çünkü iş arama öncesinde ve sırasında dikkat etmeniz gerekenler vardır. Bu nedenle bizde sizlerle bu konuyu ikiye ayırmak istiyoruz.

İş Arama Öncesi Neler Yapılmalı?

İş Arama Öncesi Neler Yapılmalı?Eğer bir akademik kariyeriniz varsa ve buna göre bir iş hayatı planlıyorsanız, eğitim hayatınızı, varsa kariyer geçmişinizi, donanımlarınızı ve ihtiyaçlarınızı bir çatı altında toplamalısınız. Tüm bunların birbiri ile bağdaşacağı bir nokta bulmalısınız. Mutlu ve başarılı bir iş hayatı için olmak istediğiniz ortamın neye benzediğine karar vermelisiniz. Elbette bunu yaparken, hayallerinizle gerçek hayatı birbiriyle doğru harmanlamalısınız.

Nasıl bir iş hayatınız olmasını istiyorsanız, bunun üzerine aramalar yapmalısınız. Bir çalışanın mutluluğu, çalıştığı ortam ile birebir ilişkilidir. Örneğin gezmeyi çok seviyorsanız, seyahat etmenizi sağlayan meslekler tercih etmelisiniz. Aynı zamanda ne istediğinizi bilmezseniz, mutlu olmanız da pek mümkün olmayacaktır. Kendinize bu noktada sormanız gereken sorular vardır:

  • Hangi işi yapmak istiyorsunuz?
  • Bu işi nasıl bir ortamda yapmak istiyorsunuz?
  • Nerede çalışmak istiyorsunuz?
  • En Az Ne kadar maaş ile yaşam standartlarınızı sağlayabilirsiniz?
  • Yaşadığınız yer mi, yoksa hayalini kurduğunuz herhangi bir yerde mi çalışmak istiyorsunuz?
  • İş yerinden beklentileriniz neler? (Özel sağlık sigortası, prim, ikramiye, izin günleri,…)

Kendinize bu sorular ve buna benzer daha birçok soruyu sormanız gerekiyor. Bu soruları cevaplarken, gerçekçi yaklaşımlar işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü hemen herkes oldukça kaliteli ve rahat ortamlarda çalışmanın hayalini kurar. Ama örneğin bir inşaat mühendisi iseniz bu rahat ortamı bulmanız biraz zor olabilir. Bu nedenle iş ortamınızı eğitimini aldığınız alanla birlikte hayal etmelisiniz. Birçok kişi tercih ettiği ve eğitimini aldığı mesleğin çalışma koşullarından habersizdir. Bu ortam görüldüğünde ise tercihleriniz bir anda değişebilir. Tercih edeceğiniz meslek dalı ile ilgili biraz araştırma yapmanızda da fayda vardır.

İş Arama Sırasında Nelere Dikkat Etmeli?

İş Arama Sırasında Nelere Dikkat Etmeli?İlk dikkat edilmesi gereken nokta olarak ve hemen hepimizin artık ezberlese bile hata yaptığı yer, kıyafettir. Kıyafet seçiminize dikkat etmelisiniz ve doğru iş yeri için doğru kıyafeti seçmelisiniz. Sizi yansıtan, mesleğinizle ilişkili bir giyim tarzı da oldukça önemli bir konu olarak görülüyor. Bakımlı görünmeniz ve bir birey olarak özenli, disiplinli biri olduğunuzu göstermenin ilk yolu kesinlikle kıyafet ve görünümünüzdür. Bu nedenle iş arama sırasında stresinizi de gizlemek ve oldukça iyi bir görünüm elde etmek için bu konuya özellikle dikkat etmeniz gerekiyor.

İş aramak oldukça stresli olduğu gibi bazen tahmin ettiğinizden daha uzun sürebilir. Aylar boyunca iş arayabilirsiniz. Bu nedenle sabırlı olmalısınız. Ümitsizliğe kapılmadan önce iş hayatından beklentilerinizi gözden geçirmenizde de fayda vardır. Eğer beklentilerinizde herhangi bir sorun görmüyorsanız, inancınızı yitirmeden araştırmaya devam etmelisiniz. Karşınıza bir gün mutlaka, tam da beklediğiniz işin çıkacağını bilmelisiniz.

İş aramak, aslında en büyük işlerden birisidir. İş arayışınızı, bu şekilde düşünürseniz, stresinizi azaltmış olacaksınız ve ümitsizliğe kapılma duygularınızı bastırmış olacaksınız. Bu aşamayı kendinizi geliştirmek için de kullanmalısınız. Çünkü mülakatına girdiğiniz iş yerlerinde karşılaştığınız durumları da değerlendirmeniz gerekiyor. Sizin göremediğiniz yerleri, bu iş yerlerinde uzmanlar görmüş olabilir ve bu nedenle sizi kabul etmemiş olabilirler. Bu noktalarınızı keşfedip geliştirmek için oldukça iyi bir süreç olduğunu da kabul etmelisiniz. Bu sayede depresyona girmekten daha önemli işlerle uğraşmış olacaksınız.

Dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan birisi de, özgeçmişinizi kontrol etmektir. Özgeçmişiniz gerçekten sizi anlatıyor mu, emin olmalısınız. Hem abartılmış hem de basite indirgenmiş özgeçmiş, iş hayatında başınızı ağrıtabilir. Eksik olduğunuz yanlarınızı gizlemek yerine dürüst olmak ve bu yanları geliştirebileceğinize inanmak çok daha iyi bir yoldur. İş arama sürecinde bu konuları iyi bir şekilde değerlendirmiş olacaksınız.

İş arama sürecinde interneti doğru bir şekilde kullanmalısınız. Sosyal iş arama sitelerini, etkili bir şekilde kullanırsanız, oldukça farklı imkanlarla karşılaşabilirsiniz. Tercih ettiğiniz meslek dalının hiç bilmediğiniz yönlerini keşfedebilir ve o yönlerde daha başarılı olabilirsiniz. Aynı zamanda interneti ilgilendiğiniz iş yeri hakkında araştırma yapmak için de kullanabilirsiniz. Büyük bir iş yeriyle web sitesini araştırabilir, şirket hakkında bilgi toplayabilir ve insan kaynakları bölümü ile iletişim kurabilirsiniz. Bu sayede kendinizi onlara tanıtmış olacağınız gibi istediğiniz o iş yeri ile ilgili eksik yönlerinizi geliştirmek için fırsatta yaratabilirsiniz.

Yaptığınız başvurular sonucunda aldığınız geri dönüşleri mutlaka değerlendirin. Eğer bir davet almışsanız mutlaka gidin ve görüşmenizi yapın. Alacağınız olumlu veya olumsuz yanıtlar her zaman daha iyi bir işe öncülük edecektir. Eğer ret cevabı almışsanız, umutsuzluğa kapılmadan, neden bu cevabı aldığınızı araştırmalısınız. Başvurularınızı yaparken de kurumlardan olumlu veya olumsuz görüşlerini istemelisiniz. Her iş görüşmesi bir iş deneyimi demektir ve daha iyi bir çalışan olabilmeniz için büyük bir şanstır.

Unutmamanız gerekir ki; işverenlerin yaşadığı sıkıntılardan birisi başvuru yapan adayın, iş yeri, başvurduğu pozisyon ile ilgili bilgi sahibi olmamasıdır. Eğer bu konularda bilgili bir şekilde başvurunuzu yaparsanız, işverenin dikkatini mutlaka çekeceksiniz. Başvurduğunuz pozisyona olan ilginizi net bir şekilde belli etmenin en iyi yolu, kesinlikle iş yeri ve pozisyon hakkında bilgi sahibi olmanızdır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum