Yatırım yapmaya başla!

Doğal Gaza Getirilen %15 Zammın Enflasyona 27 Baz Puan Etkisi Olacak

Bir ay içinde doğal gaz fiyatlarına yapılan ikinci zamdan sonra ekonomistler enflasyonun sene sonunda %15’in altına inmesine uzak bakarken, zammın 27 baz puanlık artış yapacağını yorumladı.
Doğal Gaza Getirilen %15 Zammın Enflasyona 27 Baz Puan Etkisi Olacak

1 Eylül 2019 tarihinden itibaren konutta doğal gaz fiyatları %14,9 oranında artırıldı. Elektrik üreticileri için ise %2,77 oranında düşürüldü. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan bilgiye göre BOTAŞ, konutlarda kullanılan doğal gaz satış fiyatını yükselterek, bir ay içerisinde ikinci kez zam uygulamış oldu.

Ağustos ayının başında uygulanan %14,97’lik zam ile birlikte, sadece 30 günlük süre zarfında uygulanan zam oranı %30’a ulaşmış oldu. Yıl sonu enflasyon tahminlerini açıklayan ekonomistler, son yapılan zammın enflasyona 27 baz puanlık bir etkisi olacağını bildirdi.

Kademe 1 tüketicileri için nihai doğal gaz satış fiyatlarına yapılan zamdan sonra ekonomistlerin yıl sonunda enflasyonda tek hane hedefi ortadan kalktı.

Doğal Gaz ZamEkonomist Güldem Atabay, enerji fiyatlarında son dönemde artış olduğunu, kış aylarında ise gıda fiyatlarındaki artışa bağlı olarak enflasyon baskısının yeniden hissedileceğini söyledi. Doğal gaza 31 Ağustos’ta açıklanan zam tarifesinden sonra enflasyonda tek hane beklentisinin ortadan kalktığını ve yıl sonunda %15’in altını beklemediğini ifade etti.

Doğal Gaz Fiyatlarını Görmek için Tıklayın

Gedik Yatırım Ekonomisti Erol Gürcan ise son zam ile birlikte doğal gazın tüketici fiyat endeksi sepeti içindeki ağırlığının %1,8 olduğu bilgisiyle, enflasyonda 27 baz puanlık artışa tol açacağını yorumladı.

Erol Gürcan, yeni bir zam haberi alınmazsa enflasyon için yıl sonu tahminini %14,9 olarak açıkladı.

Doğal Gaz Zammı Enflasyona EtkisiTürk lirasında aşırı bir oynaklık olmaması ve yeni zamların gelmemesi halinde enflasyonun 2019 sonunda %14-15 civarında geleceğini öngören Gürcan da tek hane beklentisi zayıf olan ekonomistler arasında yer alıyor. Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin Ağustos ayı enflasyon anketinde ise aylık bazda %1,3 artış olacağı öngörülüyor.

18 kurumun katıldığı ankette eğer rakamlar beklenildiği gibi gelirse, yıl sonu beklentisi %15,5 olarak açıklandı. Ağustos için en yüksek tahmin aylık %1,69, en düşük ise %1 artış olacağı yönünde. TÜFE Temmuz ayında %1,36 oranında artış göstermişti. Ağustos rakamları ise Salı günü, sabah 10:00’da TÜİK tarafından açıklanacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum