Yatırım yapmaya başla!

Son Yılların En Soğuk Kışı Yaşanırken Doğal Gaz Tüketiminde Rekor Kırıldı

Hava sıcaklığının yurt genelinde düşüş göstermesi doğal gaz ihtiyacını da artırdı. 8 Ocak’ta 245 milyon metreküple günlük doğal gaz tüketiminde tüm zamanların rekoru kırıldı.
Son Yılların En Soğuk Kışı Yaşanırken Doğal Gaz Tüketiminde Rekor Kırıldı

Türkiye, son yılların en soğuk kış aylarından birini yaşıyor. 2019 yılının başlamasıyla birlikte yurt genelinde düşüş gösteren hava sıcaklığı birçok yerde ulaşımın aksamasına, okulların tatil edilmesine ve yaşamı olumsuz etkilemeye başladı. İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ve Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) seferlerinden bazıları olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

Meteorolojiden son yapılan açıklamaya göre Türkiye, özellikle Marmara ve Ege bölgeleri olmak üzere kuvvetli lodosun ve ardından gelecek sağanak yağışın etkisinde kalacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son yılların en zorlu ve soğuk kışını yaşadığımız şu günlerde, doğal gaz tüketiminde rekor kırıldığını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 8 Ocak’ta 245 milyon metreküple, tüm zamanların en yüksek doğal gaz tüketiminin gerçekleştiğini belirtti.

Aşırı tüketim konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını söyleyen Dönmez, arz güvenliğinin sağlanmasına yönelik alınan önlemler sayesinde rekor artışın hiçbir kesinti yaşamadan vatandaşlara sunulduğunu söyledi.

Doğal gaz arz güvenliğini sağlamak için LNG, FSRU ve depolama projeleriyle sisteme günlük gaz akışının 310 milyon metreküpe çıkarıldığını dile getirdi. Tüm zamanların en yüksek tüketiminin gerçekleştiği şu günlerde, günlük ihtiyacı karşılayabilecek altyapıda olduğumuzu sözlerine ekledi.

Fatih Dönmez kısa vadede günlük gaz akışını 400 milyon metreküpe çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Bu hedefe ulaşabilmek için çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini dile getiren Dönmez, bu sayede Türkiye’nin kendi gaz ihtiyacını karşılamasının yanında gaz ihraç eden bir ülke konumuna geleceğini söyledi. Üstelik bunu kaynak zengini bir ülke olmamasına rağmen gerçekleştireceğini ifade etti. 2018 yılının bitimi itibarıyla 81 ilde 504 yerleşim yerine doğal gaz arzı sağladıklarını, toplamda 15 milyon aboneyle yaklaşık 60 milyon vatandaşın doğal gaza ulaştığını aktardı.

Doğal Gaz Fiyatlarını Görmek için Tıklayın

Son günlerde yaşana aşırı soğuk havanın gaz tüketimini artırdığını, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde tüm zamanların rekorunun kırıldığını söyledi. En son 14 Şubat 2017 tarihinde 243 milyon metreküp günlük tüketim yapılmıştı. 8 Ocak 2019 tarihinde ise bu seviye 245 milyon metreküpe yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum