Yatırım yapmaya başla!

Doğal Gaz ve Petrokimya Tesisi için 5,2 Milyar Dolarlık İmza Atıldı

Enerji sektöründe 5,2 milyar dolarlık yatırım için imzalar atıldı. Söz konusu anlaşmanın Türkiye'nin cari açığını yılda 1,4 milyar dolar azaltması tahmin ediliyor.
Doğal Gaz ve Petrokimya Tesisi için 5,2 Milyar Dolarlık İmza Atıldı

Türkiye merkezli Metcap Energy Investments ile Katar merkezli Fusion Dynamics, Türkiye’de toplam 5,2 milyar dolarlık doğal gaz ve petrokimya yatırımı için protokol imzaladı. Ankara JW Marriott Otel’de yapılan imza törenine katılan şirketlerin başkanları, geleceğe dair planlarını paylaştı.

Bu yatırımların, iki şirketin ortaklığıyla kurulan Metcap Petrochemicals ile Verbena Enerji ve Komet Enerji konsorsiyumu tarafından gerçekleştirileceği bildirildi.

Enerji sektörüne 5,2 milyar dolarlık imza törenine, Metcap Energy Investments Başkanı Dr. Celal Metin ve Fusion Dynamics Başkanı Mohammed Al-Hajri katıldı.

Yapılan anlaşmanın kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Celal Metin, enerji sektöründe doğal gaz ve petrokimyanın birbirinden ayrılamayacağını ve uluslararası piyasada çok önemli bir alan olduğunu belirtti. Kendisinin kimya mühendisi olduğunu ve akademik kariyerini bu alanda yaptığını söyleyen Metin, söz konusu ortaklık için “yarım asırlık aşkımın meyvesi” ifadesini kullandı.

DOĞAL GAZ FİYATLARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Türkiye’nin polietilen ve polipropilen ithalatının %30’luk kısmının, yurt içinde üretileceği belirtildi.

Celal Metin, bu rakamın Türkiye’nin toplam ithalatını yaklaşık 1,4 milyar dolar azaltacağını ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacağını bildirdi. Fusion Dynamics Başkanı Mohammed Al-Hajri de yapılan anlaşmanın gurur verici olduğunu söyledi.

Al-Hajri, Trakya Havzası’nda kurulacak olan doğal gaza dayalı kimya tesisi hakkında bilgi verdi.

4 milyar dolarlık yatırımlara hayata geçirilecek olan doğal gaza dayalı kimya tesisinin, yıllık 2,6 milyon ton metanol ve 1 milyon ton hafif olefin üretim kapasitesine sahip olacağını söyledi.

Bunun yanında Karaman ve Kırklareli‘de inşası devam eden 1.550 megavat kurulu güce sahip, 1,2 milyar dolarlık doğal gaz yatırımından da bahsetti. Söz konusu tesis sayesinde doğal gaz kombine çevrim santrallerinin, Türkiye’nin toplam elektrik üretiminin yaklaşık %5’ini karşılayacağını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum