Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Doğal Gaz Fiyatları Enflasyona Göre %15, Döviz Değişimine Göre %59 Daha Ucuz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğal gaz fiyatlarına son yıllarda yapılan zamlara değinerek, olması gerekenden daha ucuz olduğunu söyledi.
Doğal Gaz Fiyatları Enflasyona Göre %15, Döviz Değişimine Göre %59 Daha Ucuz
Son Güncelleme: 
Yorum

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğal gazdaki vergi oranı ve fiyat değişikliklerine ilişkin yöneltilen soruları yanıtladı. Fatih Dönmez, doğal gazın toptan satış fiyatının 1 Ekim 2014-1 Aralık 2017 arasında artırılmadığını ve enflasyon oranları baz alınarak hesaplandığında normalden %15 daha ucuz olduğunu söyledi.

Bakan Dönmez doğal gaz fiyatlarında yapılan artış yönlü güncellemelerin, maliyet artışından kaynaklandığını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DönmezFiyatlara 2019’un Ekim ayı itibarıyla bakıldığında 2014-2019 arası enflasyon oranları dikkate alınarak hesaplandığında olması gerekenden %15, döviz kurları açısından hesaplandığında ise %59 daha ucuz olduğunu söyledi.

Maliyet unsurlarında iyileşme olduğu ve indirim yapılmasının mümkün olduğu 1 Ekim 2016 tarihinden sonra abone ve serbest tüketicilere uygulanan doğal gaz fiyatlarında %10 indirim uygulandığını açıkladı.

1 Kasım 2018’den sonra elektrik üretimi amacıyla gaz kullanan tüketicilere %8,82, 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla normal abone olan tüketicilere %10 indirim yaptıklarını söyledi. 2019’un Eylül ayı itibarıyla ise elektrik üretim amacıyla gaz kullanan tüketicilere uygulanan doğal gaz toptan satış fiyatlarında %3,03 daha indirim uyguladıklarını sözlerine ekledi.

Verimder İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin; doğal gaz faturalarının düşürülmesi için bazı önerilerde bulundu.

Dış Cephe Isı YalıtımıIsı yalıtımının önemine değinen Alkin, bunu yapan binalarda iç cephe ile dış cephenin sıcaklığının karışmayacağını ve doğal gaz fiyatlarında kayda değer oranda düşüş olacağını söyledi. Isı yalıtımının enerji faturalarında tasarrufun en önemli detayı olduğunu belirtti.

Bunu toplumun her kesimine yaymak amacıyla Anadolu Buluşmaları kapsamında çeşitli toplantı ve seminerler düzenlediklerini anlattı. Evleri ısıtmak için kullanılan enerjinin %50’sinin boşa gittiğini, bunun da dış cephenin yalıtımsız olmasından kaynaklandığını açıkladı.

Dolayısıyla ay sonu ödenen faturaların yarısının fazladan ödendiğine dikkat çekti. Dış cephe ısı yalıtımının doğal gaz faturasında tasarruf sağlamasının yanında; bakteri, siyah leke, küf gibi durumları da önlediğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu