Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Doğal Gaz, ABD’nin Rusya’ya Ambargo Söylemi ile Sert Yükseldi

ABD’nin Rusya’dan petrol alımını durdurma planı, doğal gaz fiyatlarının tırmanmasına neden oldu. Ayrıntılar geliyor…
Doğal Gaz, ABD’nin Rusya’ya Ambargo Söylemi ile Sert Yükseldi
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın etkisi, küresel piyasaları sallamaya devam ediyor. Artan gerilim, emtialarda genel olarak bir yükselişi beraberinde getiriyor. Son veriler, doğal gaz fiyatlarındaki artışın hızlandığını gösteriyor.

Artan savaş ve yaptırım endişeleri ile beraber Avrupa’da doğal gaz fiyatı ilk kez 240 dolar seviyesine ulaştı. Hollanda TTF 1 ay vadeli doğalgaz fiyatları yüzde 25’den fazla yükselmiş oldu. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu fiyat 17 dolar seviyesindeydi.

Avrupa’nın doğal gaz ithalatının önemli bir bölümünü Rusya’dan ithal ettiği biliniyor. Avrupa’nın kısa vadede Rus doğalgazına alternatif yaratma ihtimalinin düşük olduğu belirtiliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, geçtiğimiz gün Avrupa ülkeleri ile beraber Rusya’dan petrol alımını durdurmayı planladıklarını söylemişti.

Bu açıklama sonrası küresel piyasalarda gerilim arttı. Bu durum petrol fiyatlarının da sert yükselmesine neden oldu. 2008 krizi sonrası yeni zirvelere ulaşan brent petrol, 130 dolara kadar çıktı.

Doğal gaz fiyatlarının artışa geçmesinde bir diğer faktör ise, ABD’nin Kuzey Akım 2 projesini inşa eden firmalara yaptırım uygulaması oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%