Yatırım yapmaya başla!

Çalışanların Aylardır Maaşını Alamadığı Doğa Koleji’nde İş Bırakma Eylemleri Büyüyor

Maaş krizinin kampüs kampüs yayıldığı Doğa Koleji’nin sahibinin bankalara olan borcunu ödeyemediği ve okulun satışı için temaslarda bulunduğu iddia edildi.
Çalışanların Aylardır Maaşını Alamadığı Doğa Koleji’nde İş Bırakma Eylemleri Büyüyor

130 kampüste 80 bini aşkın öğrenci kapasitesi ile Türkiye’nin devlet okullarından sonra en büyük okul ağına sahip olan Doğa Koleji’nde maaş krizi sürüyor. Yaklaşık 15 bin çalışanı olan kolejin, öğretmenlerine maaşlarını bir yıldır düzenli bir şekilde ödemediği, son üç aydır ise hiçbir şekilde ödeme yapmadıkları öğrenildi.

Bu durum üzerine bazı öğretmenler ilk etapta derslere girmeyerek veya girdikleri derslerde eğitim vermeyerek tepkilerini gösterirken, maaşın aylardır alınmaması krizin büyümesine sebep oldu.

Öğretmenlerin yanında olduklarını belirten veliler ise okullara giderek desteklerini gösterdi. Dün İzmir Buca Kampüsü’nde öğretmenlerin işi bıraktığı öğrenilirken, ardından İstanbul Ataşehir’de derslere girmedikleri bilgisi alındı.

Doğa Koleji’nin yıllık cirosu 1,5 milyar lira olmasına rağmen öğretmenlerine maaşlarını ödememesi tartışmaların alevlenmesinde en büyük etken.

Doğa Koleji Maaş KriziCapital 500 araştırmasına göre Doğa Koleji’nin öğretim için velilerden aldığı paralardan elde edilen yıllık ciro 2018 yılında 1 milyar 340 milyon TL oldu. Ancak kurum 2018 yılının Ekim ayından bu yana maaşları düzenli bir şekilde yatırmıyor. Son üç aydır hiçbir şekilde maaş alamayan öğretmenler derse girmezken, temizlikçiler ise iş yavaşlatma eylemi yaparak boykot düzenledi.

Eğitim-öğretim yılının ortasında yaşanan bu sorunun okul ödemelerinin peşin yapılmasına rağmen gerçekleşmesi verileri endişeye sokuyor. Bu olumsuz tablonun eğitimin aksamasına yol açmaması ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın derhal olaya müdahale etmesini isteniyor. Peki bu kadar yüksek ciro elde edilmesine rağmen maaşların ödenmemesinin altında yatan ana gerekçe ne?

Koleji 2016 yılında satın alan Ömer Saçaklıoğlu’nun sahibi olduğu Metal Yapı Konut’un bankalara olan borcunu ödeyemediği öğrenildi. Elde edilen bilgiler Saçaklıoğlu’nun bir taraftan bankalara olan borcun yapılandırılması için uğraştığını diğer taraftan ise okulun satışı için görüşmelerde bulunduğunu ortaya çıkardı.

Resmi olmayan kaynaklara göre iki ayrı grubun Doğa Koleji ile ilgilendiği, bunların Bilgi ve Aydın Üniversitesi olduğu iddia edildi. Adını vermek istemeyen bir öğretmenden ise; “Eylül ayında %30-35 gibi bir ödeme yapıldı. Okul başladığında, yani 10 Eylül’de iki aylık maaşımız içerideydi. 11 Ekim’e kadar yine bir aylık maaşımız içeride kalacak şekilde peyderpey ödeme yapıldı. Bir daha hiçbir şekilde bir ödeme yapılmadı.” şeklinde açıklama geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum