Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amerikan Seri Üretim En Hızlı Otomobil Dodge Viper Dünyaya Hoşçakal Diyor!

Amerikan spor araba efsanesi Viper, üretimi olan tesisten son otomobilini çıkartarak noktayı koydu. İşte detaylar...
Amerikan Seri Üretim En Hızlı Otomobil Dodge Viper Dünyaya Hoşçakal Diyor!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Aslında bu durumun hiçte kolay olmadığını en başta demek istiyoruz. 1992 yılında ilk üretimi gerçekleşen Viper, 2017 yılı itibariyle son aracını bantlardan indirdi. 90’lı yıllarda yakaladığı hızlı çıkışlarla pc’mizin ekran koruyucularında, resimleriyle duvarlarımızı süsleyen bir spor araba olmuştu. Chrysler, Viper için dünyanın yenilikçi kısımlarını fazla yüklemeden klasik yapıda götürmeye çalışmıştı.

İşte aslında hatanın büyük kısmıda bu oldu. 4. nesle kadar çizgisinden fazla ayrılamadan, büyük yenilikleri 5. nesle aktarmıştı. Ama yine de olmadı. Başka kollardan da son bir çırpınışa geçen Dodge, Viper ACR ile müşterilerine kafa bulandırıcı güçlerde bir araç sunumuna geçmişti.

Dün, Conner Avenue Tesisi’nin 25 senelik üretim bandından son araç indirilip proje sonlandırıldı.

Paratic Placeholder 640x360

Dodge neden böyle efsane niteliği taşıyan bir arabayı yenilikçi kısımların daha fazla vurgulandığı yapıyla üretmedi bilemiyoruz.

Paratic Placeholder 640x360

Zamanında eleştiri aldığı taraflar olmuştu. Seri üretim en büyük hacimli motorunun yanında, Viper’ların konfora yönelik donanım eksiklikleri vardı.

Paratic Placeholder 640x360

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?
V10 silindirlerin gürültülerini videolarda izlerken her defasında tekrar tekrar mest eden bir arabaydı.

Paratic Placeholder 640x360

Viper, atmosferiğin bırakılmadığı ve insanların kuru düzen dediği ünitelerden sonra bir ara silkelenip kendine gelmişti.

Paratic Placeholder 640x360

Teknoloji aktarımlarıyla özellikle 2010-2014 yılları arasında gidişat iyi gibi gözüküyordu.

Paratic Placeholder 640x360

Nürburgring pistlerinde yapılan iyi zamanlamalarla spor araba tutkunlarındaki hevesli dönüşler görülebiliyordu. Daha sonradan Viper’lar Amerika’da üretilen en hızlı ve güçlü seri otomobil ünvanını almıştı.

Paratic Placeholder 640x360

Dodge, maddi olarak da geri dönüşlere cevap veremiyordu. Viper’ın geliştirilmesi ve lansesinin eksik bırakılması doğal olarak bu durumlara da yol açmış olabilir.

Paratic Placeholder 640x360

Artık yandan egzozlu, kaputun altında 10 silindiri barındıran Viper’lar yok!

Paratic Placeholder 640x360

Fiat-Chrysler’in otonom sürüş teknoloji gibi farklı alanlara yaptığı yatırımların da bu konuda etkili olmuş olabileceğini düşünüyoruz. İtalyan ve Amerikan ortaklığının spor araba klasmanında değil de daha çok SUV olmak üzere, hibrid teknolojisini barındıran otonom araçlar üzerine yoğunlaştığını gördük. Haliyle yatırımlar da bu yönde oldu.

Sonuç olarak kırmızı şeytanları artık yollarda göremeyeceğiz. Olağan Viper’larda sanırız altın değerinde olacaktır. Böyle bir olayı 2002 yılında Toyota’nın Supra‘yı sonlandırmasıyla görmüştük. Tabi Toyota, 15 sene sonra bizlere yeniden Supra’nın çıkışı ile ilgili sinyal verdi! Son Viper biri tarafından alınsa da sonradan müzeye koyulmak için çağrılabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.