Yatırım yapmaya başla!

Uçmak için Emir Bekleyen DODGE: “Viper ACR”

Motor gücünün adeta simgesi haline gelen Viper, yeni tarza ve yüksek performans özelliklerine sahip yepyeni bir versiyonla karşımızda. Dodge sevenleri heyecanlandıran ve yarış tarzı karoseri ile drift çılgınlarının başını döndürecek Viper ACR hakkında bilgiler sizlerle:
Uçmak için Emir Bekleyen DODGE: “Viper ACR”

Dodge Viper, süper spor araba dünyasında en yüksek hacimli seri üretim otomobil olarak tarihe geçmişti. Viper, 1992 yılında Fiat Chrysler ile iş birliği içinde yürütülen bir projeydi. İki kişilik spor araba üretime başlamasından 18 sene sonra Chrysler’in mali krizlerinden dolayı Viper’in üretimine son verilmişti. Tarzı itibari ile diğer spor arabalardan ayrılan araca, duruşundan dolayı “Engerek Yılanı” lakabı takıldıChrsyler 2012 yılında mali krizi atlatarak, şirketin Ceo’su Sergio Marchionne tarafından proje tekrar hayata geçirildi.

Viper, 2014 yılında “Most American Cars” listesinin ilk 10 sırasında yer alma başarısını gösterdi. 1988 yılında proje yapım aşamasındayken Lamborghini’den Viper’in temelini oluşturacak alüminyum blok sistemi istenmiş. Belli oluşumlardan sonra 85 kişilik mühendis kadrosu ile aracın yapımına başlanmış.

Şimdi yeni tanıştığımız daha önceden konsept olarak tanıtılan Dodge Viper ACR hakkında detaylı bilgileri vereceğiz.

Karoser Yapısı Tamamen Yarışma için Hazırlanmış

Karoser Yapısı Tamamen Yarışma için HazırlanmışDodge Viper’in, ACR versiyonu daha agresif duruş sergilemiş. Porsche 911 GT3 RS’den muhakkak etkilenmiş. Dış kasa yapısında yüzgeçler ve havanlandırma delikleri, rüzgara dalış için hazırlanmış. Lastiklerde Kumho markası tercih edilmiş. Bagaj üstüne takılan ve yanlara taşan büyük kanatlar kuşkusuz ki otomobilin en göz alıcı yeri olarak nitelendiriliyor. Büyük DTM tarzı kanadın aracın arka kısmına oluşturacağı yüksek basınç nedeni ile özel olarak süspansiyon ve yay sistemi kullanılmış. Aracın ön tarafında bulunan ve aşağı itme kuvvetini etkileyecek tüm unsurlar Viper ACR’da için iptal edilmiş. Ayrıca difüzörler yardımı ile de aracın yere baskınlığı artırılmış. Corvette Z06’ın övündüğü her şey sular altına gömülmüş gibi duruyor. (Corvette hakkında duymadığınız 10 şaşırtıcı gerçek hakkında bilgi almak için tıklayın.)

Viper Drift Severleri Heyecanlandırıyor

Viper Drift Severleri Heyecanlandırıyor

Vites aralıkları, yarış moduna uygun bir şekilde yapılmış. Bu nedenle 3. viteste bile sizi koltuğunuza yapıştıracak kadar bir güç ortaya çıkıyor. Çoğu kişi şu an otomatik vites kutusundan bahsediyoruz sandı ancak Viper ACR’de manuel vites kullanılıyor. İşte bu noktada “drift sevenlerin sevinç çığlıkları” geliyor. Kullandıkları güce karşı anti patinaj sisteminin (ASR) kaybedecek zamanı olmadığı için muazzam bir geliştirme yapmışlar. Güç delisi bu araçlarda, ASR sistemi olmazsa otomobil muhtemelen yerinden kalkamayacaktır.

Viper ACR’nin çalışma mantığında, Nascar araçlarının sağlamlığı ve dayanma gücü esas alınmış. Mukavemetin olması gereken her nokta SRT’nin oluşturduğu gelenek sürdürülmeye devam edilmiş. Bu arabayı hevesle bekleyenleri hayal kırıklığına uğratan tek olay, ACR’yi Cabrio beklerken Coupe versiyonunun yapılmış olmasıdır. “Ferrari ve Porsche sahipleri arabalarını mücevher gibi görür” düşüncesi, Viper’a geldiği zaman “sadece sokaklarda alabildiğiniz kadar gücünü hissedin” oluyor. Burada anlatılan Viper ACR’nin kaba ve belirsiz yapısının kibar bir şekilde test edilemeyeceğidir.

Dodge Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmek için Tıklayın.

En Hızlı ve Yüksek Hacimli Viper Motoru Kullanmış

En Hızlı ve Yüksek Hacimli Viper Motoru KullanmışViper ACR’nin motor hacmi bazı spor arabalarının 2 katıdır. Evet! Dodge Viper’da 8.4 litre hacminde motor var. Araç, 645 beygir güç üreterek 3.4 saniyede 100 km hıza ulaşıyor. V10 olan silindirler, yırtıcı gücün 600 nm tork üretmesini sağlamış. Bundan sonra her şey tamamen sizin yeteneklerinize kalmış. Manuel vitesin ve direksiyonun kontrolü tamamen size bırakılmış.

Amerikan halkının yüksek hacimli motorlara düşkünlüğünü biliyoruz. Dodge’de bunu bilerek, Bugatti’den bile yüksek hacme sahip olan motor üretti. Bugatti Chiron 420 km hıza çıkabilirken,Viper ACR; 340 kilometre maksimum hıza sahiptir. Bugatti’nin 1500 beygir olduğunu düşünürsek arada 80 km/h’lik fark kalıyor. Bu hesap, Viper’ın da o hızlara çıkabileceği anlamına geliyor. Drif ve Drag yarışlarına altyapısı olan Viper ACR için sizin yorumlarınız nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum