Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dow Jones 2021’de 40.000 Puan Seviyesine Ulaşabilir

Baird'in hisse senetleri başkan yardımcısı Patrick Spencer, Dow Jones endeksinin 2021 yılında 40 bin seviyesine ulaşma potansiyeli olduğunu söyledi.
Dow Jones 2021’de 40.000 Puan Seviyesine Ulaşabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs pandemisi küresel alanda borsaların tarihi düşük seviyeleri kaydetmesine neden oldu. Tüm zamanların en düşük seviyelerini gören borsa endeksleri, ülkelerin ekonomilerinin durumu hakkında da bilgi verdi.

Yatırım bankası Baird’in hisse senetleri başkan yardımcısı Patrick Spencer, gelecek yıl için Dow Jones endeksine yönelik iyimser beklentilerini sundu.

Spencer’a göre; ABD Dow Jones Sanayi Ortalaması hisse endeksi, 2021 yılında 40 bin puana ulaşma potansiyeli gösteriyor. CNBC programına konuşan Spencer, endeksin büyüme hisselerinden daha fazla değer içerdiğini ve daha iyi performans gösterdiğini belirtti.

Spencer, “Dolayısıyla piyasaya girme konusunda hala çok fazla umutsuzluk, çok fazla suskunluk var ve bunlar genel olarak hala oldukça sevilmeyen hisse senetlerdir. Büyümeden daha değerli olan endeksin yapısı nedeniyle önümüzdeki yıl Dow’da belki 40 bin seviyesinden bahsediyoruz,” dedi.

Spencer’ın görüşüne göre; Dow Jones Sanayi Ortalaması’nın mevcut seviyesinden yaklaşık %35 oranında bir artış göstermesi gerekiyor.

Bankadaki tartışmaların Dow için olası sürpriz artışa işaret ettiğini söyleyen Spencer, tarihle ilgili ayrıntılı bir hedeflerinin olmadığını da ifade ediyor. Dow Jones Sanayi Ortalaması dünkü işlemleri 29.783 puandan sonlandırdı.

Koronavirüs krizine rağmen yılbaşından bu yana %4’ün üzerinde yükseliş kaydetti. Hisse senetleri ise son birkaç hafta içinde aşı umutları üzerinde güçlü bir yükseliş gerçekleştirdi. Dow Jones rallisinin gelecek yılda da devam etmesi gerektiğini savunan Spencer, kısa vadeli borç ve nakde yatırılan fonlar olan para piyasası hesaplarında 6,5 trilyon dolar beklendiğini ifade etti.

Aynı zamanda borsa yatırım fonlarına yapılan son rekor yatırımlara rağmen bu yıl ETF’lere giren paradan daha fazla satış yapıldığına da dikkat çekti. Spencer birçok insanın nakit olarak saklandığı için hisse senetlerinin lehine olmadığını ve bu nedenle piyasaların gelecek yıl yatırımcıları ters yönde şaşırtacağına inandığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu