Yatırım yapmaya başla!

Dizüstü Tablet ve Akıllı Telefonlar Masaüstü Bilgisayar Satışlarını Düşürüyor

Araştırma şirketi Statista tarafından hazırlanan rapor dizüstü, tablet ve akıllı telefonların, masaüstü bilgisayarların satışını aşağı çektiğini ortaya koydu.
Dizüstü Tablet ve Akıllı Telefonlar Masaüstü Bilgisayar Satışlarını Düşürüyor

Teknolojinin gelişmesiyle beraber kullanıcıların bilgisayar kullanım alışkanlıklarında da değişiklikler yaşanıyor. Dizüstü bilgisayarların sahip olduğu kullanım avantajları masaüstü ürünlerin sevkıyatlarını olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

Kullanıcılar laptop cihazları kucağına alabiliyor ve daha rahat bir çalışma imkanı buluyor. Hatta yeni nesil dizüstü bilgisayarlar 12 saatten fazla şarj süresi ile pek çok farklı alanda kullanım şansı sunuyor.

Hatta son sistem dizüstü bilgisayarlar ile her oyun oynanabiliyor ve masaüstünü aratmayan bir performans elde ediliyor. Bununla beraber masaüstü bilgisayar satışlarında son yıllarda gözle görülür bir düşüş hakim. Üstelik bu düşüşün önümüzdeki süreçte de artarak sürmesi tahmin ediliyor. Araştırma şirketi Statista’nın yayınladığı son rapor, masaüstü bilgisayar satışının gelmiş olduğu son noktayı gözler önüne serdi.

Masaüstüne İlgi Azalıyor

Masaüstüne İlgi Azalıyor

Geçmiş yıllarda bilgisayar kullanıcıları için masaüstü ürünlerden başka bir seçenek mevcut değildi. Ancak daha sonrasında dizüstü ürünlerinin hızla yaygınlaşması kullanıcının ilgisini buraya çevirdi. Pek çok işletmenin çalışanlarına dizüstü bilgisayarlar sunduğu belirtiliyor. Özellikle MacBook, ThinkPad gibi minimal tasarıma ve portatif kullanıma sahip ürünler ile masaüstü bilgisayarlara ilgi son derece azaldı.

Statista tarafından yayınlanan bir rapora göre dünya genelinde masaüstü bilgisayar satışı 157 milyon seviyesindeyken, 2018 yılı itibariyle 94.4 milyona kadar düşüş kaydetti.

Rapora göre 2023 yılı itibariyle masaüstü bilgisayar satışının 80 milyonun altına düşmesi tahmin ediliyor. Şirket başlıca sebep olarak dizüstü bilgisayarlardaki artışın yanında, tablet ve akıllı telefon ürünlerine olan ilginin artmasını gösteriyor.

Statista’ya göre masaüstü bilgisayar satışlarında istikrarlı bir şekilde gerileme bekleniyor. Eğer tahminler doğru çıkarsa, donanım üreticileri de stratejilerini değiştirmek durumunda kalacaktır.

Kullanıcı Akıllı Telefona Yöneldi

Kullanıcı Akıllı Telefona Yöneldi

Uzmanlar bundan 10 yıl öncesine kadar akıllı telefonların, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlara bir alternatif olma ihtimalinin düşünülemeyeceğini belirtiyor. Mobil cihazlar, MP3 Çalar, GPS, çalar saat, takvim ve zaman düzenleyici ürünlerin pabucunu dama atmış durumda. Tüm özellikleri bir araya toplayan telefonların hızla yaygınlaşması, kişisel bilgisayarların satışını olumsuz etkiliyor.

Lenovo, Acer gibi dünyaca ünlü bilgisayar üreticileri, katlanabilir ekranlı dizüstü bilgisayarlar üzerinde çalışıyor. Ayrıca Apple, yeni iPad Pro modeli ile kişisel bilgisayarlara ihtiyacın ortadan kalkacağını belirtiyor. Yeni nesil ürünlerin boyutunun küçülmesi ve daha etkin bir kullanım sunması, kullanıcıların alışkanlıklarında da gözle görülür değişikliklerin yaşanmasının önünü açıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum