Yatırım yapmaya başla!

Dizüstü Bilgisayar ve Tablet Satışları Pandemi Etkisiyle Yükselmeye Devam Ediyor

Canalys’in yaptığı son araştırma dizüstü bilgisayar ve tabletlere olan ilginin artarak devam ettiğini gösteriyor.
Dizüstü Bilgisayar ve Tablet Satışları Pandemi Etkisiyle Yükselmeye Devam Ediyor

Gelişen teknoloji yeni ürünlerin hayatımıza girmesine zemin hazırlıyor. Bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar tüketicilerin en çok ilgi gösterdiği ürünler arasında yer alıyor. Bilindiği üzere bu yılın ilk aylarından itibaren dünyanın dört bir yanında koronavirüs pandemisi kendisini göstermeye başladı. Çin’de ilk olarak görülen virüs kısa bir zaman içerisinde Avrupa ve ABD başta olmak üzere dünyanın büyük bölümünü etkisi altına aldı.

Bu durum insanların sosyal hayatında büyük değişiklikler yaşanmasına neden oldu. Şirketlerin önemli bir bölümü uzaktan çalışma modeline geçiş yaptı. Ayrıca eğitim de uzaktan olacak şekilde gerçekleşmeye başladı.

Dolayısıyla insanların bilgisayar ve tablet ürünlerine olan ilgisinde büyük bir artış yaşandı. Yapılan pazar araştırmaları da bu durumu doğruluyor. Pazar araştırma şirketi Canalys, 2020’nin üçüncü çeyreğinde dizüstü bilgisayar ve tablet satışlarını masaya yatırdı. Raporda ürün satışlarında gözle görülür bir artış yaşandığı görülüyor.

Dizüstü ve Tablet Satışları Artıyor

Dizüstü ve Tablet Satışları Artıyor

Canalys tarafından yapılan pazar araştırması, yılın üçüncü çeyreğinde PC pazarının büyüdüğünü gösteriyor. Yılın üçüncü çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlar yüzde 22 oranında yükseldi. Tablet ve dizüstü bilgisayar satışları artarken masaüstü bilgisayarların satışlarında geçtiğimiz yıla göre düşüş yaşandı. Tablet pazarında ise geçtiğimiz yıla oranla yüzde 43 büyüme yaşandı.

Samsung tablet satışlarını yüzde 80 oranında artırdı ancak bu pazarda en yüksek paya halen Apple sahip olmakta. Uzmanlar salgının etkisi devam ettiği sürece tablet ve PC satışlarındaki artışın süreceğini tahmin ediyor. Canalys Analisti Victoria Li, “Tabletler, bu kadar önemli bir süre boyunca çok çeşitli fiyat noktalarında mükemmel mobilite ve bilgi işlem gücü sağladılar” diye konuştu.

Li ucuz fiyatlı ürün arayanlar için tabletlerin uygun bir seçim olduğunu belirterek, “Tabletler uzaktan eğitimle uğraşan, Android ve iOS platformlarının sunduğu uygulamaları yükleme kolaylığını tercih eden ebeveynler, öğrenciler ve eğitimciler için kolaylık sağlıyor.” açıklamasında bulundu. Üçüncü çeyrekte artışı ile dikkat çeken ürünlerin başında ise Chromebook’lar geliyor. Bu ürünlerde yıllık bazda yüzde 122 oranında artış yaşandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum