Yatırım yapmaya başla!

İngiliz Perakendeci Siber Saldırıdan 10 Milyon Müşterisinin Etkilendiğini Açıkladı!

İngiliz perakende devi Dixons Carphone, siber saldırıdan etkilenen müşteri sayısının 5.9 milyon değil 10 milyon olabileceğini açıkladı. Detaylar şöyle;
İngiliz Perakendeci Siber Saldırıdan 10 Milyon Müşterisinin Etkilendiğini Açıkladı!

Birleşik Krallık merkezli elektronik ürün ve perakende zinciri Dixons Carphone, 2017’de uğradığı saldırıdan çok daha fazla müşterisinin etkilenmiş olabileceğini açıkladı. Şirket Haziran’da yaptığı açıklamayla geçen yıl uğradığı saldırının farkına aylar sonra vardığını duyurmuş, haber dünya gündeminde büyük yankı uyandırmıştı.

Söz konusu veri ihlalinin 5.9 milyon banka kartını ve 1.2 milyon kişisel veri kaydını içerdiğini bildiren İngiliz firma, siber saldırıyı araştırdığını bildirmişti. Ancak bugün yapılan açıklama saldırının boyutlarının, söylenenden çok daha büyük olabileceğini gösterdi.

Dixons Carphone, müşterilerinin kişisel verilerini içeren yaklaşık 10 milyon kaydın 2017’de gerçekleştirilen saldırıda ele geçirilmiş olabileceğini duyurdu.

Dixons Carphone Müşteri Verilerini ÇaldırdıAçıklamada; müşteri kayıtlarının ödeme kartı ve banka hesabı ayrıntılarını içermediği ve olaydan kaynaklı herhangi bir dolandırıcılık olduğuna dair kanıt bulunamadığı bilgileri verildi. İngiliz elektrik ve cep telefonu perakendecisinin 2017’deki bir siber saldırıdan müşterilerin kişisel verilerini içeren 10 milyon kaydın etkilenmiş olabileceği yönündeki açıklaması dikkat çekti.

Çünkü 10 milyon kayıt, Dixons Carphone’un daha önceki açıklamalarında verdiği sayının çok üzerindeydi.

Dixons Carphone Siber Saldırıdan 6 Değil 10 Milyon Müşterinin Etkilendiğini Açıkladı Öte yandan; dev şirketin üç yılda ikince kez büyük bir siber saldırıya uğramış olması da tartışma yarattı. İngiliz firma ise soruşturmanın neredeyse tamamlandığını ve verilerin bir kısmının sistemlerinden çıktığını gösteren bazı kanıtlar olduğunu bildirdi. Ancak şirket, müşteri kayıtlarının içinde ödeme hesabı ya da banka kartı ayrıntılarının bulunmadığını da söyledi.

Keza 2017’de gerçekleştirilen siber saldırıdan kaynaklı herhangi bir dolandırıcılık ya da sahtekarlık işlemi yapıldığına dair kanıt yoktu.

Dixons Carphone Haziran Ayındaki Açıklamasını DeğiştirdiDiğer taraftan; Birleşik Krallık Ulusal Suç Ajansı (National Crime Agency) tarafından yapılan açıklamada; kurumun siber saldırıyı UIusal Siber Güvenlik Merkezi (National Cyber Security Centre), İngiltere’nin veri koruma düzenleyicisi olan Bilgi Komisyonu Ofisi (Information Commissioner’s Office) ve Mali Tutum Otoritesi (Financial Conduct Authority) ile birlikte araştırdığı duyurulmuştu.

Dixons Carphone CEO’su da son açıklamasında siber saldırıyla ilgili günün her dakikasında çalıştıklarını, buna verilerin yetkisiz erişime kapatılması, yeni güvenlik önlemleri alınması ve acil bir soruşturma başlatılmasının dahil olduğunu söyledi.

Rakamın 10 milyon kayda çıkması ile ilgili üzgün olduklarını belirten CEO, müşterilere kişisel verilerini güvende tutmak için söz verdiklerini dile getirdi. Ayrıca siber suçların günümüzde iş dünyası için sürekli bir savaş olduğunu ve bunun üstesinden gelmeye kararlı olduklarını vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum