Yatırım yapmaya başla!

Disney Streaming Servisi için Halihazırda 1 Milyar Dolardan Fazla Para Kaybetti!

Disney’in Hulu’daki hissesi ve BAMtech mülkiyeti, şirkete geçen mali yılında 1 milyar doların üzerinde para kaybettirdi ki Disney’in Netflix rakibi henüz piyasaya bile sürülmedi.
Disney Streaming Servisi için Halihazırda 1 Milyar Dolardan Fazla Para Kaybetti!

Disney bu yıl sonuna kadar yeni yayın hizmetini başlatmıyor fakat yatırımcılar halihazırda işletmenin ekonomik zorluklarını öğreniyor. Medya şirketi Cuma günkü bir dosyalamada Hulu’daki yatırımının 30 Eylül’de sona eren mali yılda 580 milyon dolarlık zararın temel nedeni olduğunu söyledi.

İlaveten Disney, doğrudan tüketici segmentinde 469 milyon dolar kaybetti. Bu CEO Bob Iger’in de yoğunlaştığı streaming ile ilgili kaybın 1 milyar dolardan fazla olduğunu gösteriyordu. Ve Disney, Amazon ile Netflix’le daha iyi rekabet edebilmek için Disney+’nın lansmanını 2019’un sonlarında yapacaktı.

Bu noktada BTIG’da analist olan Rich Greenfield, streaming alanındaki kayıpların girişimin ilk günlerinde artacağını çünkü içerik ve teknoloji maliyetlerinin çoğalacağını söyledi.

Rich Greenfield Disney Streaming Alanındaki Kayıpları Artacak Disney ayrıca 21st Century Fox’un çoğunluğu için yapılan 71.3 milyar dolarlık anlaşmanın parçası olarak Hulu’nun yüzde 30’unda henüz kontrol sağlamıştı. Eğer Disney, Comcast’in Hulu’daki yüzde 30’luk hissesini alacak olsaydı, işletme zararları artardı. Analist Rich Greenfield da konuyla ilgili verdiği bir demeçte; “streaming, kayıplar için güçlü bir mide gerektirir, özellikle de rakiplerinizi yakalamaya çalışıyorsanız” dedi.

Sonuçta Disney zaman içinde milyonlarca para getiren müşterinin Disney+’ya orijinal içeriği ve Disney kütüphanesi için abone almasını umuyordu.

Disney Streaming Servisinden Umutlu Fiyatlandırma konusunda ise henüz bir bilgi verilmemişti. Perşembe günü dördüncü çeyrek kazancını açıklayan Netflix ise dünya çapında 139 milyon aboneye sahipti ve halihazırda onlara fiyatların yüzde 13 ila yüzde 18 oranında artacağını bildirmişti. Öte yandan, Disney daha önce Major League Baseball’a ait BAMtech’ten çoğunluk hissesi satın aldığını 2017’de duyurmuştu, bu nedenle 2018 raporu şirketin konsolide kazanç sonuçlarını gösteren ilk rapor olmuştu. Neticede streaming Netflix için bile para kazanmak için zor bir alandı.

Keza şirket sürekli olarak pozitif faaliyet geliri elde etse de yıllarca nakit para sıkıntısı çekmiş, yeni borçlar almış ve elde ettiği geliri yeni içeriklere harcamıştı.

Netflix Bile Para Kazanmakta Zorlanırken Bu Disney için ZorBazı analistlerin tahminlerine göre Netflix 2019’da filmler ve gösteriler için 10 milyar doların üzerinde para harcayabilirdi. Disney’in ESPN, ABD, Disney Channel ve diğerlerini içeren medya ağları ise 2018’de 7.3 milyar dolarlık işletme geliri elde etmişti.

Yatırımcılar da streaming büyük bir odak noktası haline geldiğinden ve tüketiciler geleneksel kablolu ağlardan uzaklaşırken bu sayılara daha çok dikkat edecekti. Disney CEO’su Bob Iger de bu ayın başlarında yayınlanan röportajında; “Wall Street’in en azından, bunun yaptığımız en önemli şey olduğunu ve bunu yaptığımızı kabul ettiğini düşünüyorum. Bizi alkışlamasalar da kesinlikle bunu yapabileceğimizi ispatlamamız için bize yer veriyorlar.” demişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum