Yatırım yapmaya başla!

Dijital Yayın Servisi Disney+ için Yeni Büyüme Tahmini Yapıldı

Geçtiğimiz günlerde yayın hayatına başlayan Disney+’ın performansı analistlerin tahminlerini yükseltmesine neden oluyor.
Dijital Yayın Servisi Disney+ için Yeni Büyüme Tahmini Yapıldı

İnternetin ve mobil cihaz kullanımının hızla artması çevrimiçi platformların hayatımıza girmesine zemin hazırlıyor. YouTube Netflix, Spotify, Apple Music gibi başlıca yayın servisleri dünya çapında milyonlarca kitleye ulaşıyor. Netflix’in kendi pazarında elde ettiği büyük başarı sonrası geçtiğimiz aylarda yeni rakiplerin çıktığına tanık olduk.

Disney+ ve Apple TV+ adı ile çıkan yeni yayın platformları yolun çok başında ve Netflix ile aralarında epey fark olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Disney+’ın kısa süre içerisindeki performansı dikkat çekiyor. Rosenblatt Securities analisti Bernie McTernan tarafından yapılan son tahminler, önümüzdeki günlerde Disney+’ın dikkatleri üzerine toplayacağını gösteriyor.

Çiçeği burnunda yayın servisinin 2020 yılına da güçlü bir başlangıç yapması tahminlerin yükselmesine neden oluyor. Bununla beraber şirket hisseleri geçtiğimiz Perşembe günü yüzde 2.5 oranında arttı ve hisse başında 148 dolara kadar ulaştı. Platformun 2020’nin ilk çeyreği itibariyle büyümesini sürdürmesi bekleniyor.

Disney+’ın Kullanıcı Sayısı Artacak

Disney+’ın Kullanıcı Sayısı Artacak

Analist McTernan Disney+ ile ilgili açıklamasında yılın ilk çeyreğinde platformun 25 milyon kullanıcıya ulaşacağını söyledi. Ünlü uzman bu tahminini yaptığı anketler ile güçlendirdiğini belirtiyor. McTernan daha önce de Disney+ için benzer bir tahminde bulunmuş ve platformun 21 milyon kullanıcıya ulaşacağını söylemişti.

Yaşanan bu büyümede Netflix’ten gelen kullanıcıların da altı çiziliyor. Geçtiğimiz günlerde bununla ilgili bir rapor Disney+’ın ABD pazarında Netflix kullanıcılarını kendisine çektiğini ortaya koymuştu. Rosenblatt Securities tarafından yapılan ankette de Disney+’a gelen kullanıcıların yüzde 29’u başka servislerdeki aboneliklerini iptal ettirdi.

Bu oranın yüzde 9’unun ise Netflix’ten olduğu belirtiliyor. Disney+’ın yayın hayatına başlaması ile beraber kısa sürede 10 milyon kullanıcıya ulaştığı biliniyor. Platform ilk olarak ABD, Kanada ve Hollanda’da kullanıma sunuldu. Avrupa pazarında ise 31 Mart tarihinden itibaren yaygınlaşması bekleniyor.

Disney Gişe Rekoru Kırdı

Disney Gişe Rekoru Kırdı

Şirket 2019 yılındaki başarısını sadece dijital platformu ile göstermedi. Dünyanın önde gelen sinema yapım şirketlerinden Disney, geçtiğimiz yıl beyazperdede gişe rekorlarının da altına imza attı. Raporlar Disney’in dünya genelinde 10 milyar dolar gişe gelirini aşan ilk stüdyo olduğunu ve bunun yüzde 33’ünü ABD’den sağladığını gösteriyor. Geçtiğimiz yılda Disney ve Fox’un toplam gelirleri 13,15 milyar dolara kadar çıktı.

Şirket tarafından geçtiğimiz yıl izleyiciye sunulan pek çok film 1 milyar dolar gişe hasılatına ulaşmayı başardı. Bu filmleri sırasıyla şu şekilde:

  • Captain Marvel: 1,13 milyar dolar
  • Avenger: Endgame: 2,8 milyar dolar
  • Aladdin: 1,05 milyar dolar
  • The Lion King: 1,66 milyar dolar
  • Toy Story 4: 1,07 milyar dolar
  • Frozen 2: 1,26 milyar dolar
  • Star Wars: Rise of Skywalker: 815 milyon dolar

Listenin son sırasındaki Star Wars: Rise of Skywalker’ın halen vizyonda olduğunun altını çizelim. Uzmanlar bu rakamların önümüzdeki yıllarda görülmesine düşük ihtimal olarak görüyor Bunun sebebi ise 2022 yılına kadar Star Wars filmi gelmeyecek olması ve Marvel’in küçük bütçeli filmlere yönelme planı gösteriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum