Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Disney Plus Yolun Başında Olmasına Rağmen Abone Sayısı 75 Milyona Dayandı

Geçtiğimiz yıl bu zamanlar kullanıma sunulan Disney Plus abone sayısını hızla artırmayı sürdürüyor.
Disney Plus Yolun Başında Olmasına Rağmen Abone Sayısı 75 Milyona Dayandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Son yıllarda internet tabanlı platformların milyonlarca insana ulaştığına tanık oluyoruz. Özellikle koronavirüs pandemisinin de dünya genelinde etkisini göstermesi sonrası insanlar evlerine kapandı ve dijital yayın servislerine daha fazla ilgi göstermeye başladı. Bu platformlar arasında akla ilk olarak Netflix geliyor. ABD’li yayın servisi 200 milyona yakın abonesi ile bu pazarda açık ara liderliğini sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl bu zamanlar Netflix’in karşısına yeni rakipler çıkmıştı.

Disney+ ve Apple TV+ servisleri tanıtılan dijital yayın platformları oldu. Disney’in yayın servisi henüz bir yıl geçmesine rağmen abone sayısını hızla artırmayı sürdürüyor. Şirket bu yılın dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Abone sayısının 75 milyona dayandığı görülüyor. Yine de Netflix ile aralarında büyük bir fark olduğunu söyleyebiliriz.

Disney Büyümeye Devam Ediyor

Disney Büyümeye Devam Ediyor

Disney dünyanın en büyük film şirketlerinden biri konumunda. Değişen dünya ile şirket dijital yayın sektöründe de kendisini göstermeye başladı. Disney Plus için yayınlanan dördüncü çeyrek raporuna göre servisin abone sayısı 73.7 milyona ulaştı. Bir yıl içerisinde gelinen bu noktanın önemli bir başarı olduğunun altı çiziliyor. Şirket 2024 yılına kadar abone sayısını 60 ila 90 milyon bandına çıkarmayı hedefliyor.

Bu artışta dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisinin de önemli rol oynadığı belirtiliyor. Netflix, Disney+, Apple TV+ ve Amazon Prime gibi servisler bu süreçten karlı çıkmış görünüyor.

Disney CEO’sy Bob Chapek dördüncü çeyrek verilerine dair açıklamasında, “Asıl parlak nokta, şirketimizin geleceğinin anahtarı olan doğrudan tüketiciye yönelik işimiz oldu. Disney+ lansmanının bu yıl dönümünde, dördüncü çeyreğin sonu itibariyle büyük bir başarı elde etmiş oldu. Yayın servisimiz 73 milyondan fazla ücretli aboneye ulaştı ve bu sadece ilk yıl içerisinde gerçekleşerek beklentilerimizi aşmış oldu.” ifadelerine yer verdi.

Disney Plus bugün itibarıyla 20’den fazla ülkede hizmet veriyor. Yayın servisi henüz ülkemizde bulunmuyor. Türkiye’ye hizmetin ne zaman geleceği şu an için belirsiz. Platformun popüler yapımlarının başında ise Star Wars: The Mandalorian dizisi geliyor. Dizi 30 Ekim’de ikinci sezonu ile izleyici karşısına çıktı. Dizinin yeni sezonunun yayınlanmasının ardından aboneliklerde yüzde 3 oranında artış kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu