Yatırım yapmaya başla!

Disney Yollarını Ayırdığı Netflix’e Rakip Oluyor!

Netflix ve Walt Disney birlikteliği sona eriyor! Yeni bir platform ile kendi yapımlarını yayınlayacağını açıklayan Disney, eski dostu Netflix'e rakip olmaya hazırlanıyor.
Disney Yollarını Ayırdığı Netflix’e Rakip Oluyor!

Birbirinden güçlü şirketlerle iş birliği yaparak gücüne güç katan Netflix, en önemli ortaklarından bir tanesiyle yollarını ayırdı. Walt Disney başta olmak üzere, birçok yapım şirketinin internete yönelen dijital seyircilere ulaşabilmek adına Netflix ile anlaşmaya gitmeleri bu şirketin her geçen gün daha da büyümesine ve kısa sürede milyonlarca aboneye ulaşmasına neden oldu.

Çeşitli şirketlerden kiralamış olduğu yapımların yanı sıra kendi içeriklerini de üretmeye başlayan Netflix’in sektördeki yükselişi hızla devam ediyordu. Ancak bu yükseliş, şirketin en güçlü ortaklarının da birer rakip haline gelmesine neden oldu. Disney, Netflix ile yollarını ayırıp, pazarda çok daha büyük bir paya sahip olmak için benzer bir platform ile dijital dünyaya açılma kararı aldı.

2018’in Sonuna Kadar Pixar ve Disney Filmleri Netflix’ten Kaldırılacak!

2018'in Sonuna Kadar Pixar ve Disney Filmleri Netflix'ten Kaldırılacak!Geçtiğimiz günlerde Apple’ın Walt Disney’i satın alabileceği belirtiliyordu. Elbette ki bu söylentilerin Netflix’i alaşağı edebilmek için kurulmuş bir tezgah olabileceği de Wall Street kulislerinde yankılanıyordu. Bu olayın üzerinden sadece 4 ay geçti ve Disney, Netflix’ten ayrılma kararı aldı.  

Disney CEO’su Bob Iger’in CNBC’ye vermiş olduğu röportajda; Disney’in kendi platformunu kuracağını açıkladı. Netflix ile aralarında iyi bir ortaklık olduğunu fakat Disney’in kendi içeriklerini, kurulacak olan kendi platformunda yayınlayacağını belirten Iger, Disney ve Pixar’a ait bütün filmlerin de 2018 yılının sonuna kadar Netflix platformundan kaldırılacağını sözlerine ekledi.

Yol Ayrımı Netflix Hisselerini Vurdu!

Yol Ayrımı Netflix Hisselerini Vurdu!Apple’dan sonra, Disney’in de Netflix’e rakip bir platformla internet merkezli dijital dünyada yer alacağını açıklaması şirketin hisselerinde ciddi bir düşüşe yol açtı. Yaklaşık 1 yıldır iyi bir ivme yakalayan ve yukarı yönlü bir grafiğe sahip olan Netflix hisseleri (NFLX), açıklamayla birlikte %5 oranında kayıp yaşadı.

Disney’in Dijital Video Platformu 2019’da Hizmete Girecek!

Disney'in Dijital Video Platformu 2019'da Hizmete Girecek!Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında, ABD’nin en popüler spor kanalı ESPN’i satın alan Disney, 2019 yılından itibaren tüm dünyada hizmet vereceği dijital platformunda 10 binden fazla spor karşılaşmasına da ev sahipliği yapacak. Bam Tech şirketinin %33’lük hissesini 1.58 milyar dolar ödeyerek bünyesine katan Disney, geçtiğimiz yıldan itibaren stratejisini oluşturmuş gibi görünüyor.

Yeni Disney Filmleri de Platformda Yer Alacak!

Yeni Disney Filmleri de Platformda Yer Alacak!Disney ve Pixar yapımları, 2018 sonunda Netflix filmleri arasında yer almayacaklar. Eski yapımların yanı sıra Oyuncak Hikayesi 4, Karlar Ülkesi 2 ve Aslan Kral’ın canlı çekim versiyonu gibi yeni animasyon filmleri de kendi platformunda yayınlayacağını duyuran Disney’in dijital dünyada ne kadar başarılı olacağını önümüzdeki yıllarda göreceğiz.

Yaşanılan bu kan kaybı daha şimdiden Netflix hisselerini olumsuz yönde etkilemiş gibi görünüyor. Güçlendikçe rakipleri çoğalan Netflix’in yeni hamlelerinin neler olacağı ise merakla bekleniyor. Sizce Apple ve Disney gibi dev şirketler, henüz 20 yaşında olan ve sadece birkaç yıldır popüler hale gelen Netflix’i tahtından edebilirler mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum