Paylaşım

Disney’in Maaş Eşitsizliği Raporuna Göre İngiltere’deki Kadınlar Erkeklerden % 22 Daha Az Kazanıyor!


 

İngiltere’deki yeni düzenleme gereği maaş eşitsizliği raporunu açıklayan Disney, kadınlara erkeklere kıyasla % 22 oranında daha az ödeme yapıyor. İşte ayrıntılar;

Birleşik Krallık’taki yeni düzenleme, dev şirketlerdeki maaş eşitsizliklerini gözler önüne sermeye devam ediyor. Buna göre; en az 250 çalışanı olan şirketlerin kadın ve erkek çalışanlarına verdiği maaşı rapor etmesi gerekirken ortaya çıkan sonuçlar, iş dünyasındaki cam tavanın hala ortadan kaldırılamadığını gösteriyor.

Walt Disney de Cuma günü açıkladığı sonuçlarla, dünya çapında ses getiren maaş eşitsizliği gerçeğini bir kez daha gündeme getirdi. Zira dev medya şirketinin paylaştığı rakamlar gösteriyor ki şirketteki erkek çalışanlar kadınlardan % 22 oranında daha fazla kazanç elde ediyor.

Açıklanan verilere göre; The Walt Disney Company’nin İngiltere operasyonunda çalışan kadınlar, erkeklere kıyasla % 22 daha az maaş alıyor.

Disney Erkek Çalışanlar kadınlardan % 22 Fazla KazanıyorAyrıca prim ödemeleri konusunda erkek kadın arasındaki eşitsizlik oranı, % 41.9 seviyesine yükseliyor. Birleşik Krallık’ta 3000 civarında çalışanı olan Disney’in ülke çapındaki mağazalarında; erkeklere kadınlardan ortalama % 19.8 oranında daha fazla ödeme yapıldığı görülüyor.

İlaveten; ikramiye ödemelerindeki % 77.2’lik oran da eşitsizliğin primlerde ulaştığı seviye konusunda açıkça fikir veriyor.

Disney Kadın Erkek Maaş Eşitsizliği % 77.2’lik Oranlık Prim FarkıYani erkek çalışanlar kadınlardan % 77.2 oranında daha fazla ikramiye alıyor. Raporunda benzer işler için eşit ücrete bakmanın ortalama ücretten çok daha iyi bir adalet ölçütü olacağını savunan Disney; “işgücümüzdeki cinsiyet eşitliğini sağlamak için bütünsel bir yaklaşım ele alıyoruz” dedi.

Ve cinsiyete dayalı ücret farkını gösteren istatistiklerin, bütüncül maaş eşitsizliğini yansıtamayacağı görüşünü savundu.

Disney Maaş Farkı Raporuyla İlgili Açıklama Ayrıca şirkette çalışan kadınların yüzdesinden gurur duyduklarını belirterek; “çalışanlarımızı rolleri, deneyimleri ve performanslarına göre ödüllendirip destekliyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Neticede; Disney’in aradaki maaş eşitsizliğine rağmen durumdan gayet memnun görünmesi epey dikkat çekti. Nitekim İngiltere’deki 3000 çalışanda durum böyleyse, Disney’in dünya çapındaki 195 bin civarında çalışanının ne kadar adil maaş aldığı sorusu kafaları epey karıştırdı.

Yeri gelmişken; son günden önce raporu yayınlayanlar arasında Amazon’un da yer aldığını ve e-ticaret devinin bir ilke imza attığını da belirtelim. Çünkü Amazon, İngiltere’de maaş farkını ortaya koyan raporu açıklayan ilk içerik servisi oldu. Amazon Video’daki erkek çalışanlara kadınlara kıyasla % 40 daha fazla maaş verildiği ortaya çıktı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın