Yatırım yapmaya başla!

Disney, Hasbro Oyuncaklarını Üreten Çinli İşçiler Kabus Koşullarda Çalıştırılıyor

Çinli oyuncak firmalarına yönelik araştırmada, Disney, Hasbro, Lego gibi markalar için üretim yapan işçilerin inanılmaz koşullar altında çalıştırıldığı ortaya çıktı. Detaylar haberimizde;
Disney, Hasbro Oyuncaklarını Üreten Çinli İşçiler Kabus Koşullarda Çalıştırılıyor

Hasbro, Disney, Lego ve Mattel gibi oyuncak şirketleri için üretim yapan Çinli fabrika işçilerinin, inanılmaz derecede kötü koşullar altında çalıştırıldıkları iddia edildi. “İşçiler için Bir Kabus” (A Nightmare for Workers) başlıklı raporda, China Labor Watch, ActionAid, CiR, Solidar Suisse isimli kampanya gruplarının fabrikalara gizli araştırmacılar gönderdiği bilgisi verildi.

Walmart, Costco, Target gibi uluslararası perakendeciler için üretim yapan bu fabrikalardaki koşullar, rapora göre dayanılmayacak seviyelerdeydi. Nisan ve Eylül ayları arasında dört fabrikanın araştırıldığı bildirilirken, bulgular tesislerde insan haklarına yönelik ciddi ihlallerin yapıldığını gösterdi.

Buna göre araştırmacılar, oyuncak fabrikalarında en yoğun üretim sezonunda çalışanların ayda 175 saat fazla mesai yaptığını öne sürdü.

Rapor Disney, Hasbro Oyuncaklarının Yapıldığı Çin Fabrikalarında Kabus Koşulları Gösterdi Kaldı ki Çin’in iş hukukuna göre işçilerin aylık fazla mesai sınırı 36 saatti ve iddialara göre fabrikalar yerel yönetimlere mevcut mevzuatı geçersiz kılacak geniş kapsamlı bir çalışma saati programı yapmaları için sık sık talepte bulunuyordu. İddiaların arasında fabrikanın işçilere işe girmeden önce gereken 24 saatlik güvenlik eğitimini vermemesi de vardı.

Bu da onların kendilerini toksik kimyasallardan nasıl koruyacaklarının farkında olmadıkları anlamına geliyordu.

Çinli Oyuncak Fabrikalarında  İşçiler Toksik Malzemelere Maruz Kalıyor Araştırma ayrıca fabrikaların işçilerin bu kimyasallarla temasını önlemek için gereken eldiven, gözlük, kasket, tulum gibi gerekli güvenlik ekipmanlarını sağlayamadıklarını da ortaya serdi. Solidar Suisse burada, işçilerin genellikle benzen gibi kimyasal maddelerle uğraştıklarını, bunun da sık sık zehirlenme ve lösemiyle bağdaştırıldığını vurguladı.

Ayriyeten işçilerin boş iş sözleşmelerine imza atmaya zorlandıkları ve sıcak suyun bulunmadığı sağlıksız odalarda kaldıkları dile getirildi.

İşçiler Fazla Mesai Yapıyor Sağlıksız Koşullarda Çalışıyor Rapor tüm dünyada ses getirirken, Hasbro konuyla ilgili gönderdiği mailde rapordaki iki tesiste şirket için üretim yapıldığını doğruladı. Şirketten bir sözcü de şu açıklamayı yaptı: “Rapordaki iddialar, Hasbro’nun 2018 boyunca yürütülen kapsamlı izleme ve denetimleri ile doğrulanmamıştır ve her iki tedarikçi de Hasbro’nun güçlü ahlaka uygun kaynak kullanımı gereksinimleriyle gayet iyi durumda.”

Tüm bunların yanında raporda, çok uluslu şirketlerin fiyat baskısının Çinli işçilerin haklarını geliştirmede büyük bir engel oluşturduğu vurgulandı. “Uluslararası marka şirketleri, tedarik zincirlerindeki hak ihlallerinden sorumlu olmayı kabul etmiyorlar. Hedeflerini karşılamak için, sert fiyat rekabeti ile kısa vadeli sözleşmeler kullanıyor ve siparişleri kısa vadede değiştiriyorlar. Her yıl şirketler oyuncak fabrikalarına üretim kotalarını artırırken maliyeti düşürmek için talepte bulunuyorlar” ifadelerine yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum