Yatırım yapmaya başla!

Disney Netflix’e Karşı 21st Century Fox’u mu Alıyor?

Disney'den dijital TV pazarı için güçlü bir hamle mi geliyor? 21st Century Fox'u gerçekten satın alıyor mu? İşte detaylar;
Disney Netflix’e Karşı 21st Century Fox’u mu Alıyor?

Disney ile Netflix’in arası açıldıktan sonra yeni bir platformun geleceği tahmin ediliyordu. Ama bunun nasıl olacağına dair net bir sinyal yoktu. Ama birkaç gündür gündemde, Disney’in sinema devi 21st Century Fox‘u büyük bir bölümünü satın alacağı yönünde haberleri var. İşte bu Netflix’e rakip olmak isteyen Disney tarafından verilen bir sinyal olarak algılanmaya başladı.

Birçok filmde ismini gördüğümüz 21st Century Fox’un büyük bir kısmını Disney satın alırsa bu dünyanın en büyük satışlarından olacak.

Disney 21st Century Fox'u Satın Alabilir

Her ne kadar taraflardan net bir açıklama gelmemiş olsa da CNBC tarafından yapılan habere göre Fox, haber ve spor karşılaşmaları gibi daha karlı alanlara yönelmek istiyor. Bu nedenle de maliyeti yüksek olan sinema ve televizyon bölümlerini elden çıkarmayı düşünüyor.

21st Century Fox’un, seri filmler arasında büyük ilgi gören Marvel karakterlerinin de haklarını satacağı biliniyor.

Fox Marvel Gibi Hakları da Devredecek

Eğer bu satın alma gerçekleşirse Fox’un yapımını üstlendiği birçok popüler televizyon dizisi ve sinema filmi Disney’in olacak. Yani Star Wars, X-Men ve Simpsons gibi birçok efsane yapımın hakları da tamamen Disney’e geçecek. Görüşmelerin birkaç hafta önce gerçekleştiği bilinse de henüz anlaşmanın yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi bulunmuyor.

Satın almanın en önemli amacı olarak Disney’in Netflix’e rakip olmak istemesi.

Disney'in Amacı Netflix ile Rekabet

Disney’in Fox’a ait film stüdyosunu ve bazı TV ekipmanlarını satın almak istediği biliniyor. İşte bu durum, dijital TV pazarında büyük bir hareketliliğe neden olacaktır. Çünkü Disney’in satın almak istediği ürünler arasında Fox’un sahip olduğu % 30’luk Hulu hisseleri de yer alıyor.

Eğer anlaşma sağlanırsa Disney, Hulu’nun çoğunluk hissesine sahip olacak ve Netflix’e karşı rekabet gücünü arttırabilecek.

Hulu Hisseleri Disney'e Geçecek

Dijital TV pazarının gün geçtikçe daha şiddetli bir rekabete kavuştuğunu böylece görebiliyoruz. Bu pazarda yalnızca Disney’in gözü olduğunu düşünürseniz yanılırsınız. Çünkü Amazon’un Yüzüklerin Efendisi’ni diziye dönüştürmek istemesi ve Facebook’un Watch güncellemesi gibi girişimleri görüyoruz. Dijital TV pazarına güçlü bir şekilde girmek isteyen Disney ise böyle bir hamle ile rekabeti iyice kızıştırabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum