Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Disney 2019 Yılındaki Gişe Geliri ile Kendi Rekorunu Egale Etti

Dünyanın önde gelen yapım şirketi Disney, 2019 yılında 10 milyar dolar gişe hasılatı sağladı.
Disney 2019 Yılındaki Gişe Geliri ile Kendi Rekorunu Egale Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’nin dünyaca ünlü film yapım şirketi Disney, her yıl birbirinden ses getiren yapımlar ile izleyicilerin karşısına çıkıyor. Geçmiş yıllardan bu yana beyazperdede pek çok yapım sunan Disney, her yıl büyük gişe hasılatları elde ediyor. Disney son yıllarda ise gelirlerini artırmak adına sektörün önde gelen yapım şirketleri ile yeni iş birlikleri yaptı. Marvel ve Fox ile önemli anlaşmalar yapan Disney, 2019 yılında elde ettiği gelirler ile kendi rekorunu kırmış oldu.

Yapılan açıklama ile Disney 2019 yılı içerisinde gelmiş geçmiş en yüksek gişe hasılatını elde etti. Yıl içerisinde şirketin elde ettiği gişe hasılatı 10 milyar doları geçti. Daha önce bu rekor 2009 yılında yine ABD’li yapım şirketinin elinde bulunuyordu. Bu yıl açıklanan rakam ile Disney kendi rekorunu egale etmiş oldu. Disney’e en çok kazandıran film ise geçtiğimiz günlerde ülkemizde vizyona giren Karlar Ülkesi II oldu. Film ABD’li yapım şirketine 920 milyon dolar gişe hasılatı sağladı.

Disney Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

Disney Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

Hazırlanan son rapor Disney’in 2019 yılı içerisinde şu ana kadar elde ettiği toplam gişe hasılatını ortaya koydu. Bu yıl Disney, Avengers: Endgame, Frosen II ve Alaaddin’de elde ettiği yüksek izlenme oranları büyük fark yarattı. Üstelik yakın zamanda Star Wars: The Rise of Skywalker ile şirketin çok büyük bir beklentisi var. 10 milyar dolara ulaşan gişe hasılatının yeni Star Wars filmi ile çok daha yüksek oranlar çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Açıklanan son rakam Disney’in resmi olarak tarihi boyunca ulaştığı en yüksek gelir olarak kayıtlara geçmiş oldu. Toplam kazancı 11.9 milyar dolar olarak açıklanan şirket, Aladdin ile 1.5 milyar dolar gelir sağlarken, The Lion King ile 1.65 milyar dolar gişe hasılat sağladı. Brie Larson’un yıldızlaştığı Captain Marvel, Avengers: Endgame ve Toy Story 4’ünde elde edilen gişe hasılatında büyük etkisi olduğu belirtiliyor.

GCM Yatırım Banner

Disney’in açıkladığı gelirlerde 20th Century Fox’tan sağladığı kazanç da yer alıyor. Disney önümüzdeki günlerde beyazperdede yerini alacak Star Wars: The Rise of Skywalker filminden de yaklaşık 1 milyar dolar gişe hasılatı beklentisine sahip. Bununla beraber geçtiğimiz günlerde yayın hayatına başlayan çevrimiçi servis Disney+’ın da önümüzdeki dönemde şirkete büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.