Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DİSK: En Düşük Emekli Aylığı Asgari Ücret Seviyesine Yükseltilmeli

Emekliler gözünü zam kararına çevirmişken, DİSK Başkanı Çerkezoğlu adaletsizliğin giderilmesi ve en düşük emekli aylığının en az asgari ücrete yükseltilmesi gerektiğini kaydetti.
DİSK: En Düşük Emekli Aylığı Asgari Ücret Seviyesine Yükseltilmeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Emekliler zam için gözünü bugün gerçekleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde düzenlenen Kabine Toplantısı’na çevirirken, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu en düşük emekli aylığı için çağrıda bulundu.

Basın açıklamasında bulunan Çerkezoğlu, işçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarına enflasyon oranında bir artış yapılması halinde yaşamanın zorlaşacağını söyledi. Hatta bazı emeklilerin sıfır zam tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını aktardı.

Emeklilerin geçim koşullarının resmi enflasyon üzerinden değerlendirilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

“En Düşük Emekli Aylığı Asgari Ücrete Yükseltilmeli”

Çerkezoğlu, en düşük emekli aylığının en az asgari ücrete yükseltilmesi gerektiğini aktardı. Bu tutarı emeklilerin kök aylığı olarak kabul edilmesi gerektiğini bildirdi.

Bunun yanında emekli aylıkları arasındaki dengesizliğin giderilebilmesi için intibak düzenlemesinin yapılması gerektiğini söyledi. Yılda iki kez verilen emekli bayram ikramiyelerinin en az asgari ücret kadar olmak üzere artırılması gerektiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Emeklilikte adil bir kademeli geçiş sisteminin uygulanması gerektiğini kaydetti. İşçi emeklilerine aylıklar belirlenirken toplu sözleşme hakkı tanınması gerektiğini söyledi.

Söz konusu açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Kaynak yok, masalına karnımız toktur. Bu ülke geçmişte emeklilere bütçeden çok daha yüksek oranlarda kaynak aktarmıştır, yine aktarabilecek kaynağımız vardır.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın