Yatırım yapmaya başla!

DİSK Asgari Ücretin Net 2.800 Lira Olmasını Talep Etti

Perşembe günü ilk toplantısı yapılacak olan 2019 yılı asgari ücretin ne kadar olacağı konusunda DİSK’ten net 2 bin 800 TL talebi geldi.
DİSK Asgari Ücretin Net 2.800 Lira Olmasını Talep Etti

Türkiye genelinde milyonlarca işçiyi ilgilendiren asgari ücret pazarlığı bu Perşembe başlıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılında uygulanacak asgari ücretin ne kadar olacağı konusunda görüşmelerin ilkini 6 Aralık’ta yapacak.

Toplantıların ikincisi TÜRK-İŞ’te, üçüncüsü Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nda yapılacak. En son düzenlenecek dördüncü görüşmede ise yeni asgari ücretin ne kadar olacağı açıklanacak. DİSK’ten bugün yapılan açıklamada asgari ücretin net 2800 TL olması gerektiği önerildi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu; “Asgari ücret net 2 bin 800 TL olmalıdır” dedi.

DİSK’in İstanbul Mimarlar Odası’nda yaptığı basın toplantısında konuşan Genel Başkan Çerkezoğlu, 16 milyondan fazla kişinin asgari ücretle geçim sağladığını, bu maaşın ne kadar olacağı konusundaki görüşmelerin sıradan bir pazarlık olmadığını, karar aşamasında geçim koşulları ve milli gelir artışının dikkate alınması gerektiğini dile getirdi.

Asgari ücretin yıllık olarak hesaplanması gerektiğini söyleyen Çerkezoğlu, tümüyle vergi dışında bırakılması gerektiğini, enflasyondan korunması, milli gelir artışından yararlanması, işçilerin krizlere karşı korunması ve geçim ücreti olabilmesi için net 2 bin 800 TL olması gerektiğini belirtti.

2019 yılı asgari ücret, Yeni Ekonomi Programı (YEP) yıl sonu enflasyon tahminine göre hesaplanırsa 1.858 TL olarak hesaplanıyor.

Merkez Bankası’nın 2018 yılı için %23,5 olan enflasyon tahminine göre bir hesaplama yapıldığında ise asgari ücretin 1.980 TL olması gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan elde edilen verilere göre, ev içinde çalışan yaklaşık 15 bin kişi asgari ücret alıyor. 1,5 milyon kişinin inşaat sektöründe çalıştığı bilinirken, SGK’ya bildirilen ortalama kazançlarının asgari ücretinde sadece %20 – 27 üzerinde olduğu dikkat çekiyor.

Tekstil sektöründe çalışan yaklaşık bir milyon işçinin maaşı da asgari ücretin en fazla %47 üzerinde ödeniyor. Asgari ücretteki artıştan en fazla etkilenen sektör olan perakende ticarette çalışan 1.3 milyon işçinin aldığı maaş asgari ücretin %36 kadar üzerine denk geliyor.

Enflasyonun Kasım’da aylık bazda düşüş göstermesi emekli ve memurların zam hayalini yıktı.

Tüketici fiyat endeksi aylardır yükseliş gösteriyordu. Ekim’de %25’in üzerine çıkan enflasyon rakamları Kasım’da %21,62’ye geriledi. Ağustos ayında döviz kurlarındaki yaşanan sert yükselişlerin ardından hemen her şeye zam gelmişti. Memur ve emekli yılbaşından itibaren geçim sıkıntısını hafifletecek bir zam beklerken, bu sabah açıklanan enflasyon rakamları beklentilerini boşa çıkardı.

TÜFE’deki gerileme sonrasında milyonlarca memur, işçi ve esnaf emeklisinin 5 aylık zammı %12,24’ten %10,6’ya geriledi. En düşük işçi emeklisinin alacağı yıllık zam kaybı 332 TL, en düşün memur emeklisinin kaybı ise 559 TL’ye denk gelecek. Uzmanlar enflasyon oranlarının Aralık ayında aynı şekilde düşüş göstermesi halinde, emekli ve memurların alacağı zam oranlarının daha da ineceğini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum