Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dışişlerinden Macron’a Sert Yanıt: Sömürgeçi Geçmişiyle Yüzleşmeli

Dışişleri Bakanlığı'ndan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un sözlerine sert yanıt geldi. Bakanlık, Macron'un sözleri için 'kabul edilemez' ifadesini kullandı.
Dışişlerinden Macron’a Sert Yanıt: Sömürgeçi Geçmişiyle Yüzleşmeli
HABER GİRİŞ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cezayir’de yaptığı açıklamaların ardından, Dışişleri Bakanlığı tarafından sert ifadeler içeren yanıt verildi. Bakanlık sözcüsü Tanju Bilgiç tarafından kaleme alınan açıklamada, Macron’un Türkiye’yi hedef alan sözlerine tepki gösterildi.

Açıklamada, “Fransa’nın, en kısa zamanda, kendi sömürgeci geçmişiyle, ülkemiz dahil başka ülkelere ithamda bulunmadan yüzleşebilecek olgunluğa erişmesini temenni ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

‘Macron, Sömürgeci Geçmişiyle Yüzleşmekte Zorlanıyor’

Emmanuel Macron’un Cezayir’e yapmakta olduğu ziyaret sırasında diğer bazı ülkelerle birlikte Türkiye’yi hedef alan beyanlarda bulunmasının son derece talihsiz olduğu kaydedildi. Bakanlık, başta Cezayir olmak üzere Afrika’daki sömürgeci geçmişiyle yüzleşmekte zorlanan Macron’un, sömürgeci geçmişinden sıyrılmaya çalışmasının kabul edilemeyeceğini belirtti.

Düşmanlıkları değil dostluğu teşvik eden ve aynı zamanda Afrika Birliği’nin stratejik ortakları arasında yer alan Türkiye’nin, hem Cezayir hem de Afrika kıtasının diğer ülkeleriyle ilişkilerini her geçen gün geliştirdiğine yer verilen açıklamada, karşılıklı güven ve kazan-kazan ilişkisine dayanan bu ilişkilerin, ülkelerin kendi iradelerine saygılı biçimde ilerledi bilgisi verildi.

Bakanlık Macron’a yönelik yanıtında, kendi geçmişine ilişkin sorunlarla yüzleşmek ve bunları çözmek yerine, bu tepkilerin üçüncü ülkelerin faaliyetleri nedeniyle ortaya çıktığını iddia etmenin sadece sosyolojik bir olguyu ve tarihi yadsımak değil, aynı zamanda bazı siyasetçilerin sahip olduğu çarpık bir zihniyeti yansıttığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Açıklamanın sonunda, “Fransa’nın, en kısa zamanda, kendi sömürgeci geçmişiyle, ülkemiz dahil başka ülkelere ithamda bulunmadan yüzleşebilecek olgunluğa erişmesini temenni ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Macron’dan Tartışma Yaratan Açıklamalar

Emmanuel Macron, Cezayir’e gerçekleştirdiği ziyarette, Türkiye menşeli ağların (Afrika’da) Fransa düşmanlığı ve karşıtı propaganda yürüttüğünü söyledi. İnkar edilmesine rağmen, 5 yıldır Afrika kıtası ve gençliğine yönelik yeni bir politika yürüttüğünü belirtti.

Fransa meydanı boş bıraktığını ve ülkesine yönelik muazzam bir manipülasyon yürütüldüğünü belirten Macron, ssiyasal islamcı aktivistlerin düşmanlık faaliyetlerini yaydığını öne sürdü.

Macron, Türkiye, Rusya ve Çin’de, aktivizm, neo-kolonyal ve emperyalist ajandaları olan ve el altında Fransa düşmanlığı yapan ağlar olduğunu belirterek, “Tek bir düşman var, Fransa. Bunda hepsi birleşiyor.” açıklamasını yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.