Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dışişleri Bakanlığı’ndan BM Barış Gücü’ne Kınama

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler'in Pile-Yiğitler Yolunun yapımına müdahalesinin kabul edilmez olduğunu açıkladı. Detaylar haberde...
Dışişleri Bakanlığı’ndan BM Barış Gücü’ne Kınama
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün (BMBG) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) topraklarında Pile-Yiğitler Yolunun yapımına müdahalesi hakkında açıklama yaptı.

Bakanlığın resmi sitesinden yapılan açıklamada BMBG askerlerince KKTC egemenlik alanındaki topraklarda inşa edilen Pile-Yiğitler yolunu engellemek amacıyla gerçekleştirilen fiziki müdahalenin kabul edilmez olduğu belirtildi.

Bu davranışın şiddetle kınandığı bildirildi. KKTC Dışişleri Bakanlığı’nın konu hakkındaki açıklamasını ve KKTC makamlarının haklı tepkisinin tümüyle desteklendiği bildirildi.

Bakanlık, Pile-Yiğitler yoluna ilişkin BM tarafından sergilenen tutum ve ardından BM tarafından yapılan açıklamalar Barış Gücü’nün Ada’da ortaya koymakla mükellef olduğu tarafsız tutumla bağdaşmamakta olduğu bildirildi.

BM Barış Gücü’nün yol yapım projesi bağlamında gerginliğin tırmanmasında büyük rol oynadığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“BM’nin, yıllardır GKRY’nin Ara Bölge’deki oldu bittilerine göz yumarken, Kıbrıs Türklerinin haklı insani ihtiyaçlarının karşılanmasını engellemesi izah edilecek bir tutum değildir. Bu durum, BM’nin Ada’daki iki tarafa eşit yaklaşmak ve anlaşmazlıklara çözüm bulmak gibi temel görev ve işlevlerini yerine getirmediğini açıkça ortaya koymaktadır.”

Bakanlık, BM Barış Gücü’nü, Kıbrıs’ta yaklaşık 60 yıldır sürdürmekte olduğu göreve gölge düşürecek eylem ve söylemlerden kaçınmaya, Kıbrıs’taki iki tarafa eşit muamelede bulunmaya ve KKTC’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeye davet etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.