Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’nin Hamlelerine Tepki

Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklama ile ABD’nin Kıbrıs’taki hamlelerine ve GKRY’nin Eyalet Ortaklığı Programı’na dahil edilmesine tepki gösterdi.
Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’nin Hamlelerine Tepki
Yorum

Dışişleri Bakanlığı, resmi web sitesi üzerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Güney Kıbrıs Rum Yönetimini (GKRY) ABD Savunma Bakanlığı Ulusal Muhafızlar Bürosu Eyalet Ortaklığı Programı’na dahil etmesinden dolayı ABD’yi kınadığını duyurdu. Yapılan yazılı açıklamada “şiddetle kınıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dış İşleri Bakanlığı tarafından söz konusu konu ile ilgili yapılan açıklamanın desteklendiği belirtildi.

Hiçbir İzahı Mümkün Değildir

İki hafta önce GKRY’ne yönelik silah ambargosunu kaldıran ABD’nin bu hamlesinin Türkiye açısından hiçbir gerekçeyle izahının mümkün olmadığı bildirildi. ABD’nin bu adımıyla Ada’daki iki taraf arasında dengeyi bozmanın da ötesine geçerek bizzat taraf tutar hale geldiği vurgulandı.

ABD’nin bu tür eylemleri ile Kıbrıs meselesinin adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması aşamasında yapıcı rol oynama imkanını kaybettiğinin de altı çizildi.

Türkiye’nin garantör sıfatıyla, Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağlamak için gereken her türlü adımı atmaya devam edeceği ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu