Yatırım yapmaya başla!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Rusya ile İmzalanan S-400 Anlaşmasına Bağlıyız

Türkiye ile Rusya arasında S-400 için anlaşma imzalandığını söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu anlaşmaya bağlı olduklarını vurguladı.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Rusya ile İmzalanan S-400 Anlaşmasına Bağlıyız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, Antalya Belek Turizm Merkezi’ndeki Regnum Carya Otel’de düzenlenen Türkiye – Rusya Federasyonu Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı’nda bir araya geldi. Rus mevkidaşı ile her fırsatta görüşme yaptıklarını söyleyen Çavuşoğlu, bölgesel konuların değerlendirildiğini belirtti. S-400 için Rusya ile bir anlaşma imzalandığını ve buna bağlı olduklarını aktardı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 8 Nisan’da Rusya’da liderlerin eş başkanlığında bir toplantı gerçekleştireceklerini bildirdi.

Bu toplantıda birçok konunun ele alınacağını belirten Çavuşoğlu, bugün yapılan görüşmede de toplantı için hazırlık yapıldığını aktardı. Rusya ile ilişkilerin gelişmesinden son derece mutlu olduklarını ve vize konusunda birlikte çalıştıklarını dile getirdi. Daha önce tır şoförlerine yönelik vize kolaylığı konusunda Putin’in bir belge imzaladığını, aynı kolaylığın vatandaşlara da sağlanması adına uğraştıklarını ifade etti.

Rusya ile Türkiye arasında 100 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğunu bildirdi.

Geçen yıl bu ülke ile olan ticaret hacminin %14 arttığını söyleyen Çavuşoğlu, bölgesel konularda da işbirliklerini güçlendirdiklerini vurguladı. Orta Doğu ve Kafkaslar dahil birçok alanda istişare yaptıklarını aktaran Bakan Çavuşoğlu, ABD’nin, Golan Tepeleri’nin İsrail’e ait olduğuna yönelik kararına da değindi.

Trump’ın söz konusu belgeyi imzaladığını söyledikten sonra kendilerinin hemen tepki gösterdiğini ve böyle bir kararı tanımadıklarını ifade etti. Bu durumun uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirterek; “Bir devlet ‘Ben istedim, diye böyle olacak’ dediği zaman o kararlar uluslararası alanda meşru olacak, diye bir kaide yok. Seçim öncesi Netanyahu’ya destek çıkmak için bu karar alındı.” açıklamasında bulundu.

S-400 konusunda Rusya ile anlaşmaya varıldığını ve bu anlaşmanın geçerli olduğunu dile getirdi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu, yapılan müzakereler sonucunda bir anlaşma imzalandığını, iki ülke arasındaki anlaşmaya üçüncü bir ülkenin karşı çıkması ve başka türlü karar alması, uluslararası hukuka aykırı olduğunu anlattı. S-400’leri kendi ihtiyacımız için aldığımızı, Rusya’nın ise istediği zaman üçüncü bir ülkeye satabileceğini ekledi. F-35’in bazı parçalarının Türkiye’de üretildiğini ve ortaklarından biri olduğunu belirterek, çok taraflı bir proje olduğunu hatırlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum