Paylaşım
in G+

Steam’e Bir Rakip Daha: Discord Düşük Komisyon ile Oyun Mağazasını Açıyor!


 

Oyuncuların sohbet uygulaması olan Discord, çevrimiçi oyun mağazasında düşük komisyon bedeli ile pazarda kendisine yer edinmeyi amaçlıyor.

Bilindiği üzere oyun dünyasında uzun zamandır Steam’in hakimiyetinden söz edebiliriz. Ancak son günlerde çıkan haberler platformun dişli rakipler ile karşılaşmasının yaklaştığını ortaya koyuyor. Geçtiğimiz günlerde Epic Games, yeni oyun mağazasını açacağını duyurmuştu. Çevrimiçi mağaza açacağını duyuran bir diğer platform ile Discord olmuştu.

Oyuncuların sesli iletişim için kullandıkları popüler uygulama oyun servisini açarak Steam’e rakip olmayı planlıyor. Discord, Steam gibi dişli bir rakibin karşısına çıkarken çeşitli planlar ile kendisini cazip kılmak istiyor. Bu planların başında tabi ki alınan komisyon oranları geliyor.

Discord Komisyon Oranını Açıkladı

Discord Komisyon Oranını Açıkladı

Discord, açacağı oyun mağazası ile piyasada tutunmayı ve Steam’in karşısında kendisine yer edinmeyi amaçlıyor. Bunu da cazip komisyon oranları ile yapmayı planlıyor. Bilindiği üzere Steam, oyun geliştiricilerden %30 oranında komisyon alıyor. Discord ise bu oranı %10 olarak belirleyerek, rekabette kendisine avantaj sağlamanın peşinde.

Valve ise geçtiğimiz günlerde oyun geliştiricilerin elde ettiği kazancı artıracağını ve aldığı komisyon oranında yeni düzenlemeler yapacağını açıklamıştı. Discord’un halihazırda 200 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğu biliniyor. Bu gücünü oyun mağazasına aktarmak isteyen şirket, alınacak komisyonlarla ilgili şu açıklamada bulundu.

“Neden oyunların dağıtımı %30’a mâloluyor? Geliştiricilerin kendi mağazalarını ve uygulamalarını yapmalarının sebebi bu mu? 2018 yılında oyun dağıtımı %30’a mâlolmuyor.”

Discord Bağımsız Yapımcıları Hedefliyor

Oyun mağazasını açacak olan Discord’un hedefinde ise bağımsız oyun geliştiricileri yer alıyor. Küresel geliştiricileri Steam’den koparmanın kolay olmadığı biliniyor. Discord ve Epic Games’in daha düşük komisyon oranları ile Steam’e karşı varlık göstermek istediği görülüyor.

Ancak yıllardır oyun dünyasını hakimiyeti altına alan Steam karşısında, ne derece var olabileceklerini zaman gösterecektir. Burada asıl belirleyici faktör, dünyanın önde gelen oyun üreticilerinin takınacağı tavır olacaktır.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı